Zvýšení invalidního důchodu, ukončení nemocenské a návrat do zaměstnání

Otázka:

Dobrý den, 3. 11. 2015 jsem byl u posudkového lékaře a od 21. 10. 2015 mi byl přiznán důchod III. stupně – došlo ke změně důchodu z I. stupně na III. stupeň. Od 29. listopadu 2014 jsem na nemocenské, která mi končí 3. 12. 2015. Ale 29. listopadu nastupuji do nemocnice – TEP kolene, následná rehabilitace a lázně. Informoval jsem zaměstnavatele o změně důchodu z I. stupně na III. stupeň a také to, že mi končí nemocenská a že nastupuji do nemocnice. Bylo mi řečeno, že až mi skončí nemocenská, abych se dostavil k rozvázání pracovního poměru (bez odstupného). Což nemohu, protože v té době budu ještě v nemocnici (prý mi budou dávat „áčka“). Proto by mě zajímalo, zda to tak má být a jak se mám zachovat. Po roce půjdu opět k posudkovému lékaři a není jisté, jestli mi bude důchod přiznán i nadále. Pak bych byl nezaměstnaný (do řádného důchodu mám jít v roce 2019) a bez prostředků? Děkuji za rady.

Odpověď:

Zvýšení invalidního důchodu, ukončení nemocenské a návrat do zaměstnání

Přiznání invalidního důchodu, příp. změna stupně invalidity, není důvodem k rozvázání pracovního poměru. Proto vám zřejmě zaměstnavatel nabízí ukončení pracovního poměru a předpokládám, že dohodou. Je třeba rozlišovat dva pojmy a to konec podpůrčí doby nemocenské a ukončení dočasné pracovní neschopnosti. Po skončení podpůrčí doby nemocenské již nebudete mít dále nárok na výplatu nemocenských dávek, což ale neznamená, že vám musí být ukončena dočasná pracovní neschopnost (neschopenka). Řešením by tedy bylo neukončovat neschopenku (to je pochopitelně na rozhodnutí ošetřujícího lékaře) a nadále marodit bez nároku na nemocenské dávky. Po návratu z hospitalizace (příp. i později) by byla neschopenka ukončena a vy byste se mohl vrátit do zaměstnání. Takto samozřejmě nelze překlenou celý rok, ale určitou dobu ano.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
děkuji za rychlou odpověď. Ještě by mě zajímalo, zda mám nárok na nějaké dny dovolené (jsem na neschopence od 29.11.2014 – budu do 3.12.2015), protože bych mohl tyto dny čerpat v době, kdy budu na operaci v nemocnici a nemohu se dostavit k zaměstnavateli, který mi z důvodu přiznání III. stupně invalidního důchodu chce ukončit pracovní poměr. V případě, že nemám nárok na dovolenou, jestli mohu do doby než se vrátím z nemocnice žádat o neplacené volno. Dále by mě zajímalo, jaký je rozdíl v rozvázání pracovního poměru – 1. výpovědí ze strany zaměstnavatele a 2. dohodou. Co je pro mě výhodnější? A proč? Moc děkuji za odpovědi.

Odpověď doplněna:

V otázce dovolené vám bohužel nedokáži poradit – je třeba se obrátit na někoho, kdo se zabývá pracovněprávními vztahy, nikoliv důchody. Aby vám mohl dát zaměstnavatel výpověď, musí k tomu mít zákonem stanovený důvod. Dohoda je skutečně dohoda dvou stran (tj. vás a vašeho zaměstnavatele), tj. co si v dohodě smluvíte, to platí. V dohodě se můžete dohodnout na libovolném datu ukončení pracovního poměru a stejně tak si můžete domluvit na výši odstupného. Z podstaty věci však musí se zněním dohody souhlasit obě strany.

S neplaceným volnem musí zaměstnavatel souhlasit, jinak vám ho poskytnout nemusí.