Zpětné přiznání invalidního důchodu z mládí a pěstounská péče

Otázka:

Dobrý den , chtěla bych poprosit o informace o invalidním důchodu z mládí u chlapce v pěstounské péči . Chlapci je 22 let a chodí na praktickou školu kde se učí sebeobsluze. Má přiznaný stupen závislosti 3 .Id ještě nemá pobírám dávky PP. do školy bude chodit ještě 1 rok . Aby dosáhl Invalidity z mládí a byl mu vyplacen 5 let zpětně musím žádat do jeho 23 narozenin ? Nebo ho nechat dokončit školu a žádat později . Jak je to s vracením danových bonusů a dávek pěstouské péče v případě že by důchod z mládí byl přiznán a vyplacen zpětně . Moc děkuji za odpověd .

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zpětné přiznání invalidního důchodu z mládí a pěstounská péče

Zpětné přiznání invalidního (i jakéhokoliv jiného) důchodu není zákonem nijak omezeno, doplatit důchod je ale možné nejvýše pět let zpětně od uplatnění žádosti. Tzn. invalidní důchod z mládí je možné zpětně od 18 let přiznat i osobě starší 23 let, ale doplacen bude pouze za pět let od podání žádosti.

Nejsem odborník na dávky pěstounské péče, ale podle znění § 47g odst. 2 zákona č. 359/1999 Sb., bude příspěvek na úhradu potřeb dítěte vyplácen pouze jako “dorovnání” do částky vyplácené před přiznání důchodu (je-li důchod vyšší, příspěvek se nevyplácí). V případě zpětného přiznání důchodu bude úřad práce požadovat vrácení neoprávněně vyplacených dávek. K daňovým otázkám se vyjádřit nemohu, protože se tímto tématem nezabývám.