Zpětné přiznání invalidního důchodu a platnost posudku na jeden rok

Otázka:

Dobrý den, moje manželka zažádala v prosinci 2013 na popud jejího lékaře o invalidní důchod – předtím pobývala několik měsíců v psychiatrické léčebně v Dobřanech. Následně se několik měsíců rozhodovalo a v červnu tohoto roku jí byl skutečně oficiálně přiznán invalidní důchod a to 3. stupeň. Celou dobu, co probíhalo řízení o přiznání invalidního důchodu, byla manželka hlášena na Úřadu práce a snažila se sama a bohužel neúspěšně najít zaměstnání. Po přiznání invalidního důchodu teď v červnu jí Úřad práce okamžitě vyřadil z evidence. Vše by bylo v pořádku, ale ten důchod jí byl přiznán zpětně od srpna 2013. Bylo jí řečeno, že důchod se přiznává na jeden rok. Mně je ale divné, když jí byl důchod přiznán v červnu 2014 zpětně od srpna 2013, tak jí vlastně hned vzápětí skončí za necelý měsíc, protože už bude srpen 2014. V červnu se odhlásila z Úřadu práce. Znamená to, že tedy v srpnu 2014 opět se musí nahlásit na Úřad práce a není od té doby brána jako invalidní důchodce? Z různých dopisů od ČSSZ, které máme, se mi těžko – a to jsem vysokoškolsky vzdělaný člověk, programátor – tak se mi těžko zjišťuje, kdy jí vlastně ten důchod končí a jak to bude dále. Ani před komisí jí nic moc o tomto neřekli, vše trvalo velice dlouho, dostávala různé peněžní zálohy a dopisy, že stále se vše vyřizuje a až teď v červnu konečné vyjádření. O tom, kdy důchod skončí a jak dále postupovat, tam ale bohužel nic moc nevyčtu. Na Úřadě práce jí okamžitě vyškrtli a tak manželku hlavně zajímá, zda zase v srpnu se musí znovu hlásit, zda to chápeme dobře, že od srpna 2014 již není invalidní důchodce. Jestli se nějak důchod automaticky obnovuje nebo má znovu žádat či již nemá nárok. Díky moc předem za informaci.

Odpověď:

Zpětné přiznání invalidního důchodu a platnost posudku na jeden rok

Platnost posudku o invaliditě se klientům běžně nesděluje – pokud vám ji při jednání na lékařské posudkové službě (LPS) sdělili, je to jejich dobra vůle, ale určitě ji nenajdete uvedenu na žádném dokumentu České správy sociálního zabezpečení.

Pokud vám bylo řečeno, že platnost posudku o invaliditě je jeden rok, neznamená to jeden rok od vzniku invalidity v srpnu 2013, ale jeden rok od jednání na LPS. Za rok zhruba touto dobou bude tedy vaše manželka ze strany ČSSZ vyzvána k podrobení se vyšetření zdravotního stavu. K případné další evidenci na úřadu práce se vaše manželka bude moci přihlásit až po příp. odejmutí (nebo snížení) důchodu rozhodnutím ČSSZ. Toto rozhodnutí by vaše manželka obdržela až po kontrolní lékařské prohlídce u posudkového lékaře a bylo by v něm uvedeno datum (vždy v budoucnu), od kterého se důchod odnímá (snižuje). Od tohoto data by se přihlásila na úřad práce (toto však nastane nejdříve za rok).