Změna stupně invalidity. Jak je to s úhradou nemocenské?

Otázka:

Dobrý den.
Prosím o radu. Byl mi přiznán invalidní důchod III. st., a to zpětně k datu podání žádostí což je 4.4.2016. Posudek o invaliditě, je ze dne 7.6.2016, a doručen mi byl tento posudek 23.6.2016. Jak je v tomto případě postupováno s úhradou nemocenské, stále jsem v dočasné neschopnosti. Platí zde, že nemocenská je hrazená 84 dní ode dne změny st. ID, nebo se tato doba počítá až ode dne rozhodnutí o této změně, popř. až od doručení rozhodnutí?
Další otázku mám k zaměstnání. I s přiznaným III. st. ID je stále platná pracovní smlouva uzavřena již dříve se zaměstnavatelem, po ukončení mé dočasné pracovní neschopnosti tedy musím nastoupit do zaměstnání, je nějaké omezení, např. max. počet odpracovaných hodin měsíčně, nebo finanční limit, který si mohu vydělat při III. st. ID? Pokud ne, není práce na plný úvazek nějak v rozporu s invaliditou III. st., tedy plným invalidním důchodem? Nemůže to být následně důvod k odebrání III. st. ID.
Předem Vám děkuji za Vaše odpovědi.

Odpověď:

Změna stupně invalidity. Jak je to s úhradou nemocenské?

Předpokládám, že nejedná o nové přiznání invalidního důchodu, ale o změnu stupně invalidity, kdy jste již nižší stupeň pobíral a ten vám byl zvýšen. V případě nově přiznaného invalidního důchodu, máme postup popsán zde. Pokud se skutečně jedná o změnu stupně invalidity, tak vám bude invalidní důchod zvýšen na III. stupeň zpětně k datu změny stupně invalidity, tj. j 4. 4. 2016. Od tohoto data budete mít nárok ještě na 70 dní výplaty nemocenské (nikoliv 84 dní). Pokud by vám byla nemocenská vyplacena ještě dále, vznikl by přeplatek, který byste musel vrátit.

K možnosti zaměstnání invalidních důchodců máme zveřejněn tento článek.