Získaná doba pro stanovení výše procentní výměry je 47 roků a 359 dnů. Mám posunout datum přiznání důchodu?

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na součet dob pojištění u manžela. Získaná doba pro nárok a stanovení výše procentní výměry je 47 roků a 359 dnů. Nevím, zda by si neměl posunout žádost o důchod o 6 dní a dosáhnout tak 48 roků. Počet dnů VLD je 42. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Získaná doba pro stanovení výše procentní výměry je 47 roků a 359 dnů. Mám posunout datum přiznání důchodu?

Ano, pokud je (příp. bude) váš manžel dále zaměstnaný nebo OSVČ, je určitě vhodné požádat o změnu data přiznání důchodu tak, aby se datum posunulo o šest dní. Manželovi se tak zvýší starobní důchod o 1,5 % výpočtového základu (toto číslo naleznete v rozhodnutí o přiznání důchodu). Manžel se bude muset vzdát důchodu za šest dní (tj. cca 1/5 výše důchodu) – návratnost bude velmi krátká. O změnu data přiznání důchodu je možné požádat do 30 dnů od obdržení rozhodnutí o přiznání důchodu ideálně prostřednictvím vaší OSSZ – § 86 odst. 4 písm. a) zákona č. 582/1991 Sb.

Vyloučené doby s výpočtem doby pojištění nesouvisí.

Otázka doplněna:

Dobrý den pane Maříku, děkuji za rychlou odpověď a ještě se zeptám, zda-li doporučujete posunout datum výpovědi z prac.poměru o zmíněných 6 dní. Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Uvedených šest dní musí být váš manžel pojištěný z výdělečné činnosti (např. zaměstnání). Pokud chce váš manžel v zaměstnání skončit, musí pro získání dalšího celého roku pojištění skončit tak, aby pracovní poměr trval po celých těchto šest dní.