Kolik dní mi chybí do dalšího celého roku pojištění?

Otázka:

Dobrý den,
Chtěl bych Vás požádat o zodpovězení dotazů týkajících se předčasného starob. důchodu.
V předčasném důchodu jsem od 1.1. 2017. Součet dob pojištění je 42 roků a 33 dnů.
Získaná doba pro nárok: celková doba pojištění do 1.1. 2017 činí 41 roků a 304 dnů.
Získaná doba pro stanovení výše procentní výměry: po snížení náhr. doby pojištění na 80% doba pojištění činí 40 roků a 138 dnů. Do důchodového věku (12.3. 2020) chybí 1166 dnů.
Dotazy:
– Kolik dnů mně chybí k tomu, abych měl započítán další celý rok pojištění? Počítají se dny ze získané doby na nárok nebo ze získané doby pro stanovení výše procentní výměry?
– Je výhodné tyto chybějící dny odpracovat třeba brigádou (s účastí na sociálním a zdravotním pojištění), tj. přerušit předč. důchod a potom o něj znovu zažádat?
– Jakým jiným způsobem lze doplnit chybějící dobu pojištění?
– Jaké by bylo navýšení důchodu při zvýšení doby pojištění o další rok? OVZ činí 33083,- a VPZ 17794,- .
Za zodpovězení dotazů předem děkuji.
Honza

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kolik dní mi chybí do dalšího celého roku pojištění?

Ke dni přiznání předčasného důchodu jste získal 40 let a 138 dní pojištění, do dalšího celého roku pojištění vám tedy chybí 227 dní. Jaký je rozdíl v době pojištění pro nárok na důchod a v době pojištění pro stanovení procentní výměry, vysvětluji zde.

Jakýkoliv postup je vždy otázkou návratnosti, kterou je každý ochoten akceptovat. Není možné dopředu říci, zda je nějaký postup výhodný, když nevíte, jak dlouho budete důchod pobírat.

Pokud jste pojištěn nebyl, není co “doplňovat”. Existuje tzv. dobrovolné důchodové pojištění, jeho zpětné využití je však velmi omezené.

Jeden rok doby pojištění činí 1,5 % z výpočtového základu (VPZ), tj. 267 Kč. Výdělečnou činností byste si však také snížil krácení za předčasný odchod do důchodu o 2x 1,5 %, tj. o dalších 534 Kč.