Žena pobírala invalidní důchod. Budu mít nárok na vdovecký?

Otázka:

Dobrý den, 6. 9. 2013 mi zemřela manželka nar. 2. 1. 1970, která pobírala invalidní důchod III. stupně, cca 7000,-. Já jsem narozen 19. 9. 1964, pobírám invalidní důchod I. stupně, cca 6000,-. Starší dcera přerušila z důvodu péče o matku studium na vysoké škole a může pokračovat až od září 2014, mladší dcera studuje na střední škole. Nemohu se zorientovat, zda mám nárok na vdovecký důchod,popř.v jaké asi výši a zda a za jakých podmínek mají dcery nárok na sirotčí důchody, popř. asi v jaké výši? Velmi Vám děkuji za odpověď.

Odpověď:

Žena pobírala invalidní důchod. Budu mít nárok na vdovecký?

Ano, na vdovecký důchod budete mít nárok a to po dobu nejméně jednoho roku a poté jestliže budete pečovat alespoň o jedno nezaopatřené dítě (alespoň jedna z vašich dcer mladších 26 let bude studovat), příp. splníte jinou z podmínek uvedených zde.

Nestudující dcera bude mít nárok na sirotčí důchod, až začne opět studovat. Mladší dcera bude mít nárok na sirotčí důchod nyní.

Vzhledem k tomu, že již jeden důchod pobíráte, bude výše vdoveckého důchodu činit 1168 Kč (v případě, že by invalidní důchod manželky byl přesně 7000 Kč, pokud byl vyšší/nižší, bude i mírně jiná výše vdoveckého důchodu). Výše sirotčích důchodů bude 4198 Kč (opět počítáno z důchodu zemřelé 7000 Kč).