Obnova vdoveckého důchodu. Muž narozený 1959, žena zemřela 2009.

Otázka:

Dobrý den. Rád bych se zeptal. Již několik let pobírám vdovecký důchod a má dcera sirotčí po matce. V roce 2016 mi bude 57 let, dceři bude 23 let. Dcera nyní studuje a bude nadále studovat až do roku 2017. Zůstane mi vdovecky důchod už na trvalo a ve stejné výši jakou pobírám nyní? Má paní zemřela dne 06.04.2009. Dekuji za odpověď.

Odpověď:

Obnova vdoveckého důchodu. Muž narozený 1959, žena zemřela 2009.

Abyste již neměl vdovecký důchod odejmutý, musíte ho pobírat alespoň do svých 58 let. Pokud by nyní dcera přestala být nezaopatřeným dítětem (přestala studovat), byl by vám vdovecký důchod odejmut a měl byste nárok na jeho opětovné přiznání dosažením 58 let věku (o obnovu byste si musel požádat).

V případě, že vaše dcera přestane studovat po vašich 58. narozeninách, příp. dříve, ale vdovecký důchod bude k 58. narozeninám opětovně přiznán, nebude to mít vliv na výši vdoveckého důchodu (bude vyplácen ve stále stejné výši). Pokud vám však v budoucnu bude přiznán starobní důchod (příp. i invalidní), bude nižší z důchodů pokrácen na výši poloviny procentní výměry důchodu – v tomto článku je vše vysvětleno a naleznete zde i kalkulačku.