Zdanění důchodu v roce 2014

Otázka:

Dobrý den, dochází k nějakým změnám ve zdanění důchodu v roce 2014? Jsem pracující důchodce a nevím, zda se mám připravit na další změny pro pracující důchodce, které na nás naše vláda pro rok 2014 nachystala.

Odpověď:

Zdanění důchodu v roce 2014

V roce 2014 nedochází k žádným zásadním změnám daňové oblasti, které by se týkaly pracujících důchodců. Nadále tedy platí, že důchody se nedaní až do výše 36násobku minimální mzdy. Minimálním mzda činí v současné době 8.500 Kč. Důchod tedy podléhá zdanění až pokud přesáhne částku 306.000 Kč za rok (8500 x 36), neboli 25.500 Kč měsíčně (do této částky se započítává jak starobní, tak i vdovský nebo vdovecký důchod, příp. důchod invalidní).

Do výše uvedené částky se naopak nezapočítávají zpětné – jednorázové – doplatky důchodu. Zákon o dani z příjmů totiž jasně říká, že zdanění podléhají pouze pravidelné splátky důchodu, mezi které zpětný doplatek důchodu nepatří.

Poněkud jiná situace může nastat, pokud si ke svému důchodu za rok vyděláte více než 840.000 Kč. V takovém případě se bude danit také důchod, ať už dosahuje jakékoliv výše.

Pro získání dalších informací o zdanění důchodů a zdanění pracujících důchodců, vám doporučuji přečíst si náš článek o zdanění důchodu, kde najdete aktuální informace.