Invalidní důchody a daně

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz na invalidní důchody a daně. Pobírám již třetí rok plný invalidní důchod a v loňském roce jsem začal pracovat. Bude se mi danit i invalidní důchod. Pokud ano, tak jak moc? Paní účetní v naší firmě mi říkala, že se do toho invalidní důchod nepočítá, a že se mi danit nebude, ale raději se chci o této věci ujistit, abych potom neměl nějaké problémy. Díky předem za odpověď.

Odpověď:

Invalidní důchody a daně

Invalidní důchody a daně řeším v článku o zdanění důchodců. Ke zdanění invalidních důchodů za zdaňovací období roku 2014 dochází pouze v případě, že pobíráte důchod vyšší než 25.500 Kč měsíčně. Česká správa sociálního zabezpečení sice vyplácí invalidní důchody i v této výši, ale jedná se spíše o výjimečné případy.

Pokud tedy pobíráte invalidní důchod nižší, než je výše uvedená částka, danit invalidní důchod nemusíte a nebudete.

Upozorňuji, že od zdaňovacího období roku 2015 (tj. při podání daňového přiznání v roce 2016) se budou zdaňovat i nižší důchody, pokud součet příjmů podle § 6 (příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky) a dílčích základů daně podle § 7 (příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti) a § 9 (příjmy z pronájmu) zákona o dani z příjmů u důchodce přesáhne ve zdaňovacím období částku 840.000 Kč. Pokud si vyděláte méně, invalidní důchod se vám danit nebude (pokud nepřekročí částku 27.600 Kč, což je hranice pro rok 2015).