Zastavení důchodu na 1. 1. 2014 u pracujících důchodců – kdy žádat?

Otázka:

Dobrý den, jsem pracující důchodce a chci si opět požádat o zastavení důchodu na 1. 1. 2014. Můžu si požádat již nyní nebo musím počkat až na konec roku?

Odpověď:

Zastavení důchodu na 1. 1. 2014 u pracujících důchodců – kdy žádat?

Díky daňovým změnám nemohou od loňského roku pracující důchodci uplatňovat slevu na poplatníka, pokud pobírají starobní důchod k 1. lednu daného roku. Sleva na poplatníka činí v letošním roce 2.070 Kč každý měsíc, za celý rok se tedy může jednat o částku téměř 25.000 Kč, o kterou zaplatí pracující důchodce více na dani z příjmů fyzických osob. V loňském roce se mnoho pracujících důchodců rozhodlo obejít tuto podmínku a nechali si na 1. ledna zastavit výplatu starobního důchodu. V současné době není stále jisté, jakým způsobem se bude daňová správa stavět k těmto případům. Jestliže si však chcete požádat o zastavení výplaty důchodu na 1. ledna 2014, můžete tak učinit již nyní a určitě nemusíte čekat na konec kalendářního roku. O zastavení výplaty důchodu můžete požádat prostřednictvím vaší okresní správy sociálního zabezpečení, případně si sám můžete zaslat dopis s tímto požadavkem na Českou správu sociálního zabezpečení v Praze.

K žádosti můžete využít např. tento vzor žádosti o zastavení důchodu.

Opakovaně upozorňuji, že stále není jasné, jakým způsobem se budou finanční úřady stavět k tomuto postupu a zda vše nebude hodnoceno jako snaha o obcházení zákona.

Další podrobnosti naleznete v článku Zdanění důchodců – pracující důchodci a daně.