Dodatečné daňové přiznání pro důchodce

Otázka:

Dobrý den, jsem v důchodu od roku 2010 a stále ještě pracuji. Jsem tedy pracující starobní důchodce. Rád bych se vás zeptal na dodatečné daňové přiznání pro důchodce. Od ledna do zhruba září 2014 jsem měl menší výplatu, protože mi v práci strhávali tu vyšší daň. Od října už mi vychází čistá mzda vyšší, ale co teď s daňovým přiznáním za loňský rok? Kamarád mi říká, že musím podat nějaké dodatečné daňové přiznání pro důchodce? Je to pravda? Kde ho můžu získat? Moc prosím o pomoc, těmhle věcem moc nerozumím. Děkuji.

Odpověď:

Dodatečné daňové přiznání pro důchodce

V první řadě vám doporučuji k předčtení článek, který se věnuje zdanění pracujících důchodců. V něm se dozvíte základní informace o daních pro důchodce a o danění důchodů.

Informace vašeho kamaráda není správná – žádné dodatečné daňové přiznání speciálně určené pro důchodce podávat nebudete. Pokud si budete podávat daňové přiznání za rok 2014 sám, uplatníte si v něm slevu na poplatníka za celý rok. Tím pádem se vyrovná to, že vám v prvních měsících roku nebyla tato sleva zaměstnavatelem uplatňována. Finanční úřad vám po podání daňového přiznání váš přeplatek na zálohách na dani z příjmu vrátí.

V případě, že si daňové přiznání sám nepodáváte, ale “daně vám dělá” vaše mzdová účetní, nemusíte se o nic starat, protože k navrácení přeplatku dojde při ročním vyúčtování daně, které provede váš zaměstnavatel.