Zaměstnavatel mi nemůže bránit odchodu do předčasného důchodu?

Otázka:

Vážený pane Maříku,
prosím o vysvětlení těchto ,,technikálií“ před podáním žádosti o předčasný důchod:
1. Zaměstnavatel mi nemůže bránit odchodu do předčasného důchodu?
2.Je povinností zaměstnavatele mi umožnit po ukončení dlouhodobé DPN nástup na starou dovolenou, kterou jsem ještě nevybral, do termínu odchodu do PD?
3. Vyhotovuje zaměstnavatel pro OSSZ tzv. ELDP před samotným podání žádosti?
4. Vím, že je potřeba mít od zaměstnavatele ještě nějaké potvrzení pro OSSZ, ale nevím konkrétně jaké?
Ptám se na tyto věci proto, abych vše dobře načasoval s ohledem na OSSZ a zaměstnavatele, a také, aby se vše zbytečně neprotahovalo.
Děkuji za pochopení

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zaměstnavatel mi nemůže bránit odchodu do předčasného důchodu?

Pro přiznání výplaty předčasného důchodu je podmínkou skončení pracovního poměru. Ta se nejčastěji ukončuje dohodou se zaměstnavatelem, ale pokud zaměstnavatel na dohodu nepřistoupí, musíte podat výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou (lhůta běží od prvního dne následujícího měsíce). Až od následujícího data může být přiznána výplata předčasného důchodu.

K pracovněprávním záležitostem se neumím vyjádřit. Doporučuji vám např. tento článek.

Pokud se se zaměstnavatelem domluvíte, může ELDP vyhotovit dopředu před podáním žádosti. Jestliže tak neučiní, vyhotoví ELDP na základě výzvy OSSZ.

Potvrzení zaměstnavatel je k dispozici zde na ePortálu ČSSZ. Opět platí to, co je uvedeno výše – pokud ho nebudete mít, vyžádá si ho sama OSSZ.

Otázka doplněna:

Dobrý večer,
moc děkuji za odpověď v Poradně a odkaz na článek. Moc mi to pomohlo.
Je ale fakt, že nevím, jak se k tomu postaví zaměstnavatel. Zda půjdeme už teď v době nemocenské (komplikací by bylo předčasné ukončení nemocenské proti vůli odborného lékaře) na dohodu, nebo 2měsíční výpovědní lhůtou. Tu bych musel podat nevím kdy? Ukončení pracovního poměru a čerpání 15 dnů dovolené je 23. 11. 2022. Když ji podám např. v září, začne běžet až od 1. 10. Což by nevyšlo do 23.11. (nejsou to plné 2 měsíce).
Když ji podám v srpnu, tak to taky nevyjde do 23. 11. (září + říjen a tečka). Vzhledem k možnému ,,nepochopení“ zaměstnavatele očekávám, že na dohodu nepřistoupí.
Není to pro mě teď jednoduché – DPN je jistou překážkou v této situaci. No uvidím.
Mějte se, pane Maříku moc hezky.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Pokud by zaměstnavatel s dohodou o rozvázání pracovního poměru nesouhlasil, podejte výpověď během září 2022. Výpovědní lhůta poběží během října a listopadu a výplata předčasného důchodu může být přiznána od 1. 12. 2022, kdy výše důchodu bude totožná se situací, kdy by byl přiznán od 23. 11. 2022.