Zaměstnání v zahraničí a úprava důchodu účastníků 3. odboje

Otázka:

Dobrý den, rád bych se zeptal na dvě věci.
1. V roce 1980 jsem byl 7 měsíců ve vyšetřovacíc vazbě a v tuto dobu jsem neevidovaný. Pobyt ve vazební věznici se do důchodových výpočtu nezaznamenává?
2. Od roku 1986 jsem platil důchodové pojištění v Rakousku. Počítám, že z pojištění v Čechách budu mít minimální český důchod. Jsem ovšem vyznamenaný člen 3. odboje. Ze snahy napravit nespravedlnosti komunistického režimu se členům odboje dorovnávají důchody na průměrnou výši. Vztahuje se toto i na lidi, kteří byli nuceni k emigraci? Pokud ano, jak musím postupovat? Děkuji předem za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zaměstnání v zahraničí a úprava důchodu účastníků 3. odboje

Ne, vyšetřovací vazba se jako doba zaměstnání (pojištění) nehodnotí.

Jak se obecně postupuje při výpočtu důchodu s tzv. mezinárodním prvkem, vysvětluji v tomto článku. Pokud jste byl od roku 1986 pojištěn v Rakousku, musíte pro vznik nároku na český starobní důchod získat potřebou dobu pojištění (35 let pojištění, příp. 30 let bez náhradních dob). Pro tyto účely bude přihlíženo i k dobám pojištění v jiných státech EU. Jestliže je třeba přihlédnout k dobám pojištění v zahraničí, bude vám přiznán tzv. dílčí starobní důchod (za díl české doby), který může být i nižší než je český minimální důchod.

Informace k úpravám důchodu účastníků 3. odboje má na svých stránkách pěkně zpracovány ČSSZ. Zvýšení se týká i dílčích důchodů, tj. takových, které byly přiznány s přihlédnutím k době zaměstnání v jiném státě. Stanovená minimální výše se však také dílčí. O úpravu důchodu se žádá prostřednictvím tohoto tiskopisu.

Dílčení se počítá se přesností na dny, ale pro zjednodušení: Pokud byste v Česku (Československu) získal 15 let pojištění a v Rakousku 30 let, bude dílčená výše činit 15/45, tj. 1/3 uvedené částky.