Práce v Rakousku a hodnocení získaných dob pojištění

Otázka:

OSVČ – živnostenský list v Rakousku a odvody v Rakousku: za dobu působení pečovatelky v Rakousku na rakouský živnostenský list si budu odvádět povinné odvody tam. Musím se odhlásit z českého důchodového a sociálního systému a také ze zdravotní pojišťovny. K tomu mám informace. Ptám se, až se vrátím do ČR, zda mi budou měsíce a roky práce v Rakousku započteny do výpočtu důchodu v ČR coby řádně odpracované? Je mi 57 let. K dnešnímu dni mám od roku 1986 odpracováno v ČR 26 let částečně jako zaměstnanec, částečně jako OSVČ. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Práce v Rakousku a hodnocení získaných dob pojištění

Doba pojištění se hodnotí od ukončení povinné školní docházky, ne od roku 1986. Od roku 1986 se při výpočtu důchodu hodnotí vyměřovací základy (výdělky).

Jestliže budete mít v Rakousku pojištěno alespoň 12 měsíců, bude vám za tuto dobu (za splnění rakouských zákonných podmínek) platit důchod rakouská strana. V České republice byste tedy pobírala důchod za roky pojištění získané u nás a od Rakouska budete pobírat důchod za roky pojištění získané v Rakousku. Česká republika nároky získané v Rakousku nepřebírá.

K principům hodnocení dob v zahraničí jsem se již několikrát vyjadřoval v tématu zaměstnání v zahraničí.