Zaměstnání v zahraničí a potřebná doba pojištění

Otázka:

Dobrý den,

8 let jsem pracovala v zahraničí, 2 roky v Anglii jako au-pair, zbývající roky v hotelu, kde jsem obdržela zápočtový list. Chtěla bych se zeptat, zda se mi tyto roky budou započítávat do důchodu? Jestli ne, je možné si tyto roky doplatit? Co se vlastně doplácí, jen zdravotní a sociální ne? Byla jsem odhlášená od zdravotního pojištění a platila si cestovní pojištění tam.

Dále bych měla dotaz, když někdo nemá odpracovaných 35 let, jestli má vůbec nárok na nějaký důchod? Např. když je někdo už hodně starý a není možné si tyto roky odpracovat.

Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Zaměstnání v zahraničí a potřebná doba pojištění

Jaké možnosti dává zákon o důchodovém pojištění, pokud není splněna podmínka 35 let pojištění jsme si vysvětlovali v článku o nároku na starobní důchod.

Každá země si řeší svoje důchodové nároky samostatně. Pro výše popisovaný nárok na důchod se však přihlédne k době pojištění v zemi, se kterou má ČR smlouvu o sociálním zabezpečení (např. všechny země v EU). Důchod je však přiznán pouze za dobu odpracovanou v dané zemi. Jednou tedy budete pobírat důchod z ČR a z Velké Británie.

Na zdravotní pojištění se raději informujte na zdravotní pojišťovně. Cestovní pojištění nemá se zdravotním pojištěním nic společného.