Zvýšení starobního důchodu za práci v zahraničí

Otázka:

Dobrý den, mám vyměřený starobní důchod. Ještě 4 roky jsem pracovala v zahraničí, na důchod v zahraničí nesplnuji podmínky. Mohu zažádat v ČR o navýšení důchodu ?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zvýšení starobního důchodu za práci v zahraničí

Uvedená doba by musela být získána ve státě EU nebo ve státě, se kterým má Česko uzavřenu dvoustranou smlouvu o sociálním zabezpečení. Navíc by alespoň část této doby musela být získána pojištěním v Česku. Pak by bylo možné pro účely zvýšení starobního důchodu přihlédnou k práci v zahraničí.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověd. Ještě se zeptám, pracovala jsem v Itálii 1rok na pracovní poměr, potom jsem měla živnost jako OSVČ v ČR a potom pracovní poměr v Německu 3 roky. Nechápu jakou část bych musela odpracovat v ČR, stačilo by část roku? A kde bych příapadně měla žádat. Na OSSZ v Šumperku mi řekli, že si musím žádat v uvedené zemi. Kamarádka mi radila, že mi aspon musí započítat odpracované roky.
Děkuji za odpověd

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

V Česku by stačilo získat i pouze jeden den a zbylých 359 dní může být ze zahraničí. Nicméně jak jste získala informaci, že byste neměla nárok na důchod z Itálie a Německa? Pokud jste v každé zemi získala alespoň rok pojištění, může vám za tuto dobu daná země (Itálie i Německo) dílčí důchod přiznat. Jak se postupuje v případě zaměstnání v zahraničí, vysvětluji v tomto článku.