Žádost o invalidní důchod

Otázka:

Dobrý den, chtěl jsem si podat žádost o invalidní důchod. Obvodní lékařka mi nejdříve řekla, že mi všechno vyřídí sama, a že za mě o invalidní důchod požádá. Pak mi zase zavolala, že to nejde, a že si má o důchod požádat sám. Jsem z toho všeho dost zmatený, protože teď nevím, co a jak mám udělat. Můžete mi poradit s žádostí o invalidní důchod? Děkuji moc a přeji příjemný den.

Odpověď:

Žádost o invalidní důchod

Žádost o invalidní důchod za vás skutečně nebude podávat vaše obvodní lékařka, ale musíte ji podat sám na místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. Dříve byl sice velmi podobný postup možný (po určité délce nemoci bylo zahájeno řízení o přiznání invalidního důchodu), ale dnes již to možné není a každý si musí o invalidní důchod požádat sám.

Jakým způsobem přesně postupovat máme popsáno na této stránce. Pokud je to jen trochu možné, dostavte se nejdříve osobně na místně příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení a nechte si zkontrolovat, které doby pojištění má Česká správa sociálního zabezpečení ve své evidenci. Od této informace se budou odvíjet dokumenty, které bude třeba k žádosti o invalidní důchod doložit. Potřebné dokumenty závisí také na tom, zda jste v současné době zaměstnaný nebo např. v evidenci úřadu práce atd. – každá situace si vyžaduje jiné podklady.