Žádost o částečný invalidní důchod

Otázka:

Dobrý den, měl bych na vás dotaz, tak snad mi odpovíte. Chci si podat žádost o částečný invalidní důchod, ale nevím jak? Hledal jsem informace na internetu, ale zdá se mi to všechno nějaké zmatečné. To k žádosti o invalidní důchod nepotřebuju žádný zprávy od mého doktora? Jak pak může posudkový doktor vědět, co mi je? Přece mi nemůže přiznat nebo nepřiznat invalidní důchodu jenom podle vyšetření, které mi udělá sám během pár minut? V čem se pletu? Děkuji.

Odpověď:

Žádost o částečný invalidní důchod

V současné době již žádný částečný invalidní důchod neexistuje. Změnou v zákoně o důchodovém pojištění došlo k vytvoření jediného “invalidního důchodu”, který se vyplácí ve třech stupních invalidity. Staré plné a částečné invalidní důchody byly transformovány do invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, resp. do invalidního důchodu druhého a prvního stupně.

Žádost o invalidní důchod si můžete podat na okresní správě sociálního zabezpečení místně příslušné podle adresy vašeho trvalého pobytu. Doklady, které je třeba k žádosti o důchod doložit máme popsány na stránce o žádosti o invalidní důchod. Žádné lékařské zprávy zde nejsou uvedeny, protože ty se nedokládají ihned při podání žádosti, ale poté, co je žádost uplatněna, obdržíte od OSSZ příslušné dokumenty a necháte je vyplnit je vaším ošetřujícím lékařem. K těmto dokumentům od OSSZ může pochopitelně váš ošetřující lékař doplnit zprávy od dalších odborných lékařů.