Žádost o invalidní důchod 2015

Otázka:

Dobrý den,
měl bych na vás takový dotaz. Co mám udělat pro to, aby si mohl podat žádost o invalidní důchod? 2015 je rok, který pro mě zřejmě bude po zdravotní stránce velmi náročným rokem, a chtěl bych si zkusit žádost o invalidní důchod podat. Samozřejmě jsem se o tom radil i s mojí ošetřující lékařkou a ta mi potvrdila, že bych mohl mít na důchod nárok. Nejsem však v současné době na nemocenské. Můžu si i tak zažádat? Jak se mám tedy zařídit? Děkuji předem za vaši odpověď.

Odpověď:

Žádost o invalidní důchod 2015

Podání žádosti o invalidní důchod v roce 2015 má stejný průběh i stejné náležitosti jako v letech minulých. Pokud jste se rozhodl uplatnit žádost o invalidní důchod, doporučuji vám postupovat podle informací uvedených v článku o žádosti o invalidní důchod. Přestože se v něm dozvíte, jaké doklady jsou k žádosti o důchod potřeba, doporučuji nejdříve váš konkrétní případ konzultovat na místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, protože průběh pojištění každého občana je jiný a tomu odpovídají i potřebné doklady.

Trvání dočasné pracovní neschopnosti není podmínkou pro přiznání invalidního důchodu. Být uznán invalidním může být občan, který je v dočasné pracovní neschopnosti (na neschopence) i občan, který nebyl v dočasné pracovní neschopnosti už roky. Pokud datum vzniku invalidity zasahuje do období dočasné pracovní neschopnosti, bude Česká správa sociálního zabezpečení postupovat způsobem popsaným v článku o přiznání invalidního důchodu.