Z ministerstva práce jsem dostal oznámení, že mi byl starobní důchod přiznán. Jak mám nyní postupovat s nemocenskou?

Otázka:

Dobrý den pane Maříku!
Nastoupil jsem do nového pracovní poměru 3.12.2018 a dne 11.12.2018 jsem onemocněl a pobírám nemocenské dávky. Během letošního roku jsem současně zažádal o starobní důchod(výjimka proti tvrdosti zákona). Z ministerstva práce jsem dostal oznámení,že mi byl důchod přiznán od 19.6.2019. Jak mám nyní postupovat? Na ČSSZ mi bylo řečeno,že budu nemocenské dávky vracet. Mám nemocenskou ukončit okamžitě nebo počkat na důchodový výměr?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Z ministerstva práce jsem dostal oznámení, že mi byl starobní důchod přiznán. Jak mám nyní postupovat s nemocenskou?

Záleží na tom, zda vám již skončil (nebo skončí pracovní poměr). Pokud ano a pracovní poměr již skončil před 19. 6. 2019, kdy vám bude přiznán starobní důchod, nárok na nemocenskou od tohoto data skutečně nemáte a dávky vyplacené za období od 19. 6. 2019 budou přeplatkem. V případě, že byste pracovní poměr skončen neměl, můžete nemocenskou pobírat ještě po dobu 70 dnů, tj. až do 27. 8. 2019. Opět platí, že nemocenská náleží nejdéle do konce pracovního poměru.

Další postup vyplývá z výše uvedeného. Jestliže již nárok na nemocenskou mít nebudete, můžete neschopenku ukončit. Pokud ano, můžete ještě marodit dál.