Mohu si požádat o důchod a pobírat současně nemocenskou. Jak postupovat?

Otázka:

Dobrý den, jsem od 31. 12. 2014 na neschopence, a čeká mne ještě další operace, takže do konce roku budu marodit. Možnost odejít do starobního důchodu mám k 26. 7. 2015. Slyšela jsem, že mohu o důchod požádat zpětně, a 70 dní pobírat důchod i nemocenskou. Jak a kdy správně zažádat o starobní důchod? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Mohu si požádat o důchod a pobírat současně nemocenskou. Jak postupovat?

Informace kterou jste slyšela, je správná. Nejvhodnější postup se ve vašem případě odvíjí od toho, v jaké výši měsíčně pobíráte nemocenskou a jak velký starobní důchod vám bude přiznán.

Pokud bude váš starobní důchod vyšší než měsíční nemocenská, je vhodné si o starobní důchod požádat již nyní a to od 26. 7. 2015 (můžete požádat i zpětně, ale je vhodné, abyste neměla vyplacenu nemocenskou za více než 70 dní od 26. 7. 2015, i když i s tím se dá pracovat). Marodit můžete dál a nárok na nemocenskou budete mít ještě 70 dní od 26. 7. 2015. Poté můžete dále zůstat v dočasné pracovní neschopnosti, ale nemocenské dávky vám již náležet nebudou (budete pobírat vyšší starobní důchod).

Jestliže je vaše nemocenská vyšší, než bude váš starobní důchod, je vhodné si o důchod zatím nežádat a počkat, až budete vědět, kdy vám bude dočasná pracovní neschopnost ukončená. Od tohoto data se poté odečte 70 dní (s tím by vám měli pomoci na OSSZ) a od tohoto dne si zpětně požádáte o starobní důchod. Tímto postupem si zajistíte, že od 26. 7. 2015 budete pobírat nemocenskou (která je vyšší než starobní důchod) a ještě po dobu 70 dní budete brát jak nemocenskou, tak i starobní důchod.

Vše výše uvedené platí, pokud nemáte ukončený pracovní poměr (např. k 25. 7. 2015).