Výše podpory v nezaměstnanosti 2015 kalkulačka

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz ohledně výše podpory v nezaměstnanosti v roce 2015 a taky, jestli nemáte nějakou kalkulačku, kde bych si mohla podporu spočítat? Poslední tři roky jsem pracovala u firmy, kde jsem si vydělávala okolo 20.000 Kč hrubého. Teď mi bude končit smlouva na dobu určitou a chěla bych dopředu znát výši podpory v nezaměstnanosti, aby se mohla dopředu zařídit. Nevím, jak složitý výpočet to je, ale nejsem žádný matematik, takže by se mi opravdu hodila kalkulačka. 🙂 Děkuji za případnou pomoc.

Odpověď:

Výše podpory v nezaměstnanosti 2015 kalkulačka

V první řadě musím upozornit, že počítání podpory v nezaměstnanosti není zcela tématem této poradny (důchodová poradna). Nicméně na našich stránkách máme zveřejněny informace o nároku na podporu v nezaměstnanosti, protože budoucím důchodcům mohou být velmi nápomocné při rozhodování o odchodu do důchodu. Informace o podpoře v nezaměstnanosti naleznete zde. Na tomto odkazu je čtenářům k dispozici i kalkulačka.

Výše podpory v nezaměstnanosti se nepočítá z hrubé, ale počítá se z čisté mzdy. Podpora nenáleží v době, po kterou náleželo odstupné (předpokládám, že vy odstupné od zaměstnavatele vyplacené mít nebudete).

Ve věku do 50 let náleží podpora po dobu 5 měsíců, od 50 do 55 let po dobu 8 měsíců a od 55 let po dobu 11 měsíců. Výše podpory v nezaměstnanosti je v roce 2015:
– 65 % první dva měsíce,
– 50 % třetí a čtvrtý měsíc,
– 45 % od páteho měsíce.
Jak jsem uvedl výše, podpora se počítá z čisté mzdy.