Výše podpory v nezaměstnanosti

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zaptat, jaká je v současné době minimální a maximální výše podpory v nezaměstnanosti? Dále by mě zajímalo jak a z čeho se podpora vypočítává? Počítá podpora z hrubé mzdy nebo z čisté mzdy? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Výše podpory v nezaměstnanosti

Aktuální informace o podpoře v nezaměstnanosti a její výši naleznete v tomto článku. Podpora se uchazečům o zaměstnání ve věku do 50 let vyplácí po dobu 5 měsíců, u uchazečů o zaměstnání věku od 50 let do 55 let se podpora vyplácí po dobu 8 měsíců a u uchazečů o zaměstnání od 55 let se vyplácí po dobu 11 měsíců. Podpora nenáleží po dobu, za kterou bylo případně vyplaceno odstupné. Výše podpory v nezaměstnanosti se počítá z čisté mzdy v posledním zaměstnání a činí:
– 65 % po dobu prvních dvou měsíců,
– 50 % po dobu dalších dvou měsíců (třetí a čtvrtý měsíc),
– 45 % od pátého měsíce do konce podpůrčí doby (podle věku až do 11. měsíce)

Informace o aktuální minimální a maximální výši podpory v nezaměstnanosti neleznete také ve výše odkazovaném článku. V roce 2015 platí, že max. výše podpory v nezaměstnanosti činí 14.604 Kč, v případě podpory při rekvalifikaci je to pak 16.367 Kč. Minimální výše podpory v nezaměstnanosti v roce 2015 pak činí v prvních dvou měsících 3.777 Kč, další dva měsíce 3.022 Kč a od pátého měsíce 2.770 Kč. Minimální výše podpory při rekvalifikaci činí 3.526 Kč.