Výpočet poměrného starobního důchodu

Otázka:

Dobrý den, měl bych na vás dotaz na výpočet poměrného starobního důchodu. Jsem ročník 1948 a do důchodu jsem měl odejít v roce 2010. Tenkrát mi ho zamítli, protože mám odpracováno jenom 22 let a řekni mi, že budu mít nárok na poměrný starobní důchod v letošním roce. Co je to poměrný starobní důchod a jak se počítá? Nikdy jsem totiž tento výraz neslyšel a moc nevím, co si pod tím mám představit? Je to teda normální starobní důchod?

Odpověď:

Výpočet poměrného starobního důchodu

Poměrný starobní důchod je druh starobního důchodu, který se nepřiznává při dosažení „běžného“ důchodového věku, ale později za zákonem o důchodovém pojištění stanovených podmínek – u tohoto druhu důchodu je pro jeho přiznání požadována kratší potřebná doba pojištění, ale toto je vykoupeno jeho přiznáním ve výrazně vyšším věku. Jaké podmínky je třeba splnit pro přiznání poměrného starobního důchodu, máme vysvětleno v článku o nároku na starobní důchod.

Výpočet poměrného starobního důchodu se provádí naprosto totožně jako výpočet jakéhokoliv jiného starobního důchodu – ze získaných dob pojištění (pro osoby, které v současné době odcházejí do starobního důchodu od ukončení povinné školní docházky) a ze získaných vyměřovacích základů (výdělků) od roku 1986 do roku, který předchází roku přiznání důchodu (v roce 2015 se hodnotí výdělky za roky 1986 až 2014). I poměrný starobní důchod lze tedy vypočítat na „obyčejné“ důchodové kalkulačce.

Vzhledem k tomu, že osoby, kterým je přiznáván poměrný starobní důchod, nezískaly mnoho doby pojištění (což je také důvod, proč jim nebyl přiznán „řádný“ starobní důchod) a v rozhodném období mívají velmi málo výdělků, se velmi často svojí výší poměrný starobní důchod blíží minimální možné částce, která např. v letošním roce činí 3.170 Kč.