Vyplňuje podklady pro posouzení zdravotního stavu také závodní lékař?

Otázka:

Dobrý den,
pobírám invalidní důchod 3. stupně. Nyní mi přišla pozvánka ke kontrolní lékařské prohlídce od OSSZ z důvodu posouzení otázky dalšího trvání mé invalidity s tím, že OSSZ obdržela podkladovou zdravotnickou dokumentaci od mého ošetřujícího lékaře. Ten však OSSZ nic neposílal. Zároveň však zaměstnavatel, u kterého pracuji, mne poslal k závodnímu lékaři na vyšetření, jelikož často jsem bohužel nucena navštěvovat lékaře a závodní lékař mi napsal, že mohu pracovat pouze na zkrácený úvazek, což zaměstnavatel nerespektuje a nutí mne pracovat na 8 hod. Je možné, že OSSZ si sama vyžádala dokumentaci nebo ji může mít od našeho závodního lékaře, který mne však nezná? Je povinnost zaměstnavatele přistoupit na zkrácený pracovní úvazek? Obávám se totiž, že posudkový lékař mi sebere důchod, když zjistí, že pracuji na 8 hodin a zaměstnavatel nechce ustoupit. Nevím, co mám dělat, zda mám sama p odat výpověď či co. Moc děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Vyplňuje podklady pro posouzení zdravotního stavu také závodní lékař?

Jestliže jste již obdržela pozvánku k jednání na lékařské posudkové službě, je zřejmé, že posudkový lékař má již vaši zdravotní dokumentaci k dispozici. Podklady pro hodnocení zdravotního stavu v naprosté většině případů vyplňuje obvodní lékař, výjimečně specialista, ale nevím o případu, kdy by podklady pro posudkového lékaře vyplňoval závodní lékař. Můžete se informovat přímo na vaší okresní správě sociálního zabezpečení, kde vám jistě sdělí jaké podklady a od koho mají k dispozici.

Zaměstnavatel nemá povinnost snížit vám pracovní úvazek na polovinu. Zaměstnávání invalidních důchodců není zakázáno. Pochopitelně nevím, jakým způsobem se vaší situaci postaví posudkový lékař. Rozhodující pro stanovení invalidity však musí být především váš zdravotní stav a pokud vám bude důchod odebrán, nemělo by to být z důvodu vašeho zaměstnání. Určitě vám nedoporučuji dát výpověď ze zaměstnání, ničemu byste tím neprospěla.