Vyplatí se odejít do předčasného důchodu nebo jít na úřad práce?

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu. Soused uvažuje jít do starobního důchodu o 2 roky dříve, letos měl 60 let. Nyní je ve stavu nemocných. Byl se informovat na OSSZ, tam mu snad řekli, že čerpat 11 měsíců podporu v nezaměstnanosti není pro něho výhodné. Po skončení nemoci by zřejmě dostal nebo dal výpověď dohodou se 45% podporou. Je to tak, že má raději jít 2 roky před starobním do předčasného důchodu, než si vyčerpat podporu? Děkuji.

Odpověď:

Vyplatí se odejít do předčasného důchodu nebo jít na úřad práce?

Na to není jednoznačná odpověď. Záleží především na dvou faktorech:
1. Jaký by byl rozdíl mezi případnou výší podpory a předčasného důchodu? Čím vyšší podpora, tím východnější je být v evidenci úřadu práce a vybrat podporu.
2. Jak dlouho bude starobní důchod vyplacen? To pochopitelně dopředu nikdo neví, ale čím déle, tím je opět východnější vybrat podporu a snížit si tak krácení předčasného důchodu.

Vzhledem ke spoustě neznámých nejsem schopen více poradit.

Obecně: Pokud by podpora v nezaměstnanosti činila např. 5.000 Kč a předčasný důchod o dva roky 11.000 Kč, mohl by si váš známý za 9 měsíců v evidenci úřadu práce zvýšit důchod o 550 až 800 Kč (v závislosti na tom, zda získá další celý rok pojištění). Přišel by však o 54.000 Kč (6000 x 9 měsíců). Návratnost takového postupu je tedy mezi 67 (54000/800) a 98 (54000/550) měsíci. Za tuto dobu pobírání důchodu by se žadateli vyplatila evidence na úřadu práce místo odchodu od předčasného důchodu. (9 měsíců uvádím, protože jde o 3 devadesátidenní období krácení.)

Výše uvedené údaje jsou pochopitelně vymyšlené, ale myslím, že dobře vystihují, na co je při rozhodování třeba myslet.