Péče o manžela: Zůstat na úřadu práce nebo odejít do předčasného důchodu?

Otázka:

Dobrý den, 30. 11. jsem dala po 12 letech výpověď dohodou ze zaměstnání z důvodu nemoci manžela. Nyní jsem na pracovním úřadě. V březnu bych mohla nastoupit do předčasného důchodu. Je lepší zůstat déle na pracovním úřadě nebo požádat o předčasný důchod? Je mi 58 let a mám 2 děti. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Péče o manžela: Zůstat na úřadu práce nebo odejít do předčasného důchodu?

Odpověď na váš dotaz není úplně jednoduchá. Zda se totiž vyplatí odejít do předčasného důchodu, závisí hlavně na tom, jak dlouho bude nakonec důchod vyplácen a to nikdo z nás neví. Důležitá je tedy návratnost toho kterého postupu. Vše se pokusím vysvětlit na příkladu:

Řekněme, že pokud byste odešla do předčasného důchodu o tři roky, činil by důchod 8.500 Kč. Řádný starobní důchod by činil 11.000 Kč. Rozdíl je tedy 2.500 Kč. Důležité je však také počítat s tím, že na tři roky byste dostala vyplaceno 8500 x 36 měsíců, tj. 306.000 Kč (nepočítám s valorizacemi, které by důchod ještě trochu zvedly). V případě, že by řádný starobní důchod byl 2.500 Kč vyšší, vracelo by se vám čekání na řádní starobní důchod 306000 / 2500, tj. 122 měsíců, tedy více než 10 let. Pokud se tedy rozhodnete neodejít do předčasného starobního důchodu a počkat na řádný starobní důchod. Bude trvat více než 10 let pobírání řádného starobního důchodu, než se vám tento postup začne vyplácet.

Výše uvedené částky jsou fiktivní, ale je návratnost se bude vždy pohybovat zhruba v této úrovni.

Záleží tedy ne vás, kterou variantu zvolíte, můžete se např. také rozhodnout pro kompromis a do předčasného důchodu odejít o 8 krácení (cca dva roky). Tím si smažete nejvyšší krácení, který je právě za třetí rok. Určitě bych ale vybral celou (příp. podstatnou část – záleží, k jakému datu by vám vycházelo snížení krácení předčasného důchodu) podporu v nezaměstnanosti.

Mohl by vás zajímat článek o předčasném starobním důchodu a kalkulačka důchodového věku, která vám spočítá i data vhodná k odchodu do předčasného důchodu. Dále si můžete přečíst článek o péči (předpokládám, že máte vyřízen příspěvek na péči).