Mám zůstat v invalidním důchodu nebo odejít do předčasného?

Otázka:

Jsem nar. 24. 3. 1956, 30 let odpracováno a od r. 2006 plný invalidní, od r. 2013 invalidní 1. stupně i hlášena na úřadu práce. Kdy je výhodné jít do starobního důchodu, nebo si zažádat o předčasný důchod? Děkuji.

Odpověď:

Mám zůstat v invalidním důchodu nebo odejít do předčasného?

Svůj důchodový věk i data vhodná k odchodu do předčasného starobního důchodu si snadno spočítáte na naší kalkulačce důchodového věku (nenapsala jste počet vychovaných dětí, takže ho nedokáži určit).

To, zda je výhodné (toto slovo v této souvislosti velice nerad používám) odejít do předčasného starobního důchodu, závisí především na třech faktorech:

  1. Jaký bude rozdíl mezi výši vašeho invalidního důchodu a výší předčasného důchodu?
  2. Jaké bude krácení předčasného důchodu?
  3. Jak dlouho budete starobní důchod pobírat?

Vše je tedy o jisté době návratnosti a až zpětně je možné mluvit o tom, zda je některý z postupů výhodný.

Např.: Pobíráte invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně ve výši 5.000 Kč, podporu v nezaměstnanosti již nepobíráte. Předčasný důchod o dva roky by vám vyšel 9.500 Kč, ale stále je krácený o 1.500 Kč. Za dva roky v předčasném důchodu tedy získáte navíc 108.000 Kč (4.500 x 24 měsíců). Váš důchod bude ale navždy pokrácený o 1.500 Kč. 108.000 / 1.500 = 72 měsíců. Počkat na řádný starobní důchod se vám začne vyplácet (začne být výhodné) po 72 měsících, tj. 6 letech jeho pobírání.

Výše uvedený příklad je pochopitelně vymyšlený, ale myslím, že dobře vysvětluje, na co je třeba se soustředit. Hodnoty v něm uvedené vychází z mých zkušeností a nemyslím, že by doba návratnosti ve vašem případě byla výrazně odlišná.