Jak je to s podporou v nezaměstnanosti v případě přiznání ID?

Otázka:

Dobrý den,
Prosím o radu ohledně postupu v následujícím případě. Nárok na SD mám v květnu 2024. Splňuji potřebné podmínky pro předdůchod. Od 1.8.2020 trvá PN ( vyhoření) v ochranné době, ND budu pobírat do 15.8.2021.
Lékař mi doporučil žádat o ID. Jak mám postupovat do doby vyřízení žádosti?
1) Mám se evidovat na ÚP a žádat o podporu v nezaměstnanosti ?
2) Jak je to s podporou v nezaměstnanosti v případě přiznání ID?
3) Je jiná alternativa – kombinace výše uvedeného + předdůchd ? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak je to s podporou v nezaměstnanosti v případě přiznání ID?

Ano, po skončení dočasné pracovní neschopnosti se přihlaste na úřad práce. To by nebylo možné pouze v případě, že byste byla uznána invalidní ve III. stupni (u III. stupně byste se mohla do evidence ÚP přihlásit pouze, pokud byste měla v posudku uvedeno, že jste schopna výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek).

Informace o podpoře máme podrobně popsané zde.

Předdůchod je nesmysl z důvodů popsaných v tomto článku a opakovaně i zde v poradně. Pokud nebudete uznána invalidní rozhodujte se mezi evidencí na úřadu práce s podporou a předčasným důchodem. Záleží na výši podpory a předčasného důchodu, tj. na návratnosti. Jestliže budete mít přiznán invalidní důchod pro invaliditu I. nebo II. stupně, je více vhodné vyčerpat podporu (+ invalidní důchod) a poté příp. zvážit předčasný důchod (opět jde o návratnost, jakou jste ochotna akceptovat).