Vypadá to, že ten kdo má 3 roky před řádným důchodem nejvyšší výdělky v životě, se „odmítačkou“ dost poškozuje

Otázka:

Zajímá mě porovnání např. 3 posledních prac. roků „odmítačky“ a 3 roků v běžném režimu zakončeným nástupem do řádného důchodu. Tyto 2 přístupy (mimo jiné!) ovlivní osobní vyměřovací základ. Ten se údajně zafixuje na hodnotě roku, kdy byl předčasný důchod (s odloženou výplatou) přiznán. Vypadá to, že ten kdo má 3 roky před řádným důchodem nejvyšší výdělky v životě se „odmítačkou“ dost poškozuje = „odmítačka“ zvýší dobu pojištění, sníží krácení za předčasnost, ale nepřinese započítání výdělků posledních např. 3 let do osobního vyměřovacího základu. Předem děkuji za objasnění dopadů dlouhodobé „odmítačky“.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Vypadá to, že ten kdo má 3 roky před řádným důchodem nejvyšší výdělky v životě, se „odmítačkou“ dost poškozuje

Jedná se o „výpočtovou zamítačku„, ne „odmítačku“.

Osobní vyměřovací základ (OVZ) se skutečně stanoví při přiznání důchodu a poté se již nemá jak zvýšit, protože důchod je již přiznán. Stejně tak je pravda, že postup s odloženou výplatou předčasného důchodu není a nebude ani zdaleka tak výhodný, jak si mnozí žadatelé myslí a mnoho z nich na tomto zvoleném postupu prodělá. Ale nebude to z důvodu, který zmiňujete (nezapočítání výdělků z posledních let). To má téměř zanedbatelný vliv na výpočet důchodu.

Je třeba chápat, jak se OVZ počítá – je to velmi zjednodušeně řečeno průměr. A pokud přidáte další např. tři roky výdělků do výpočtu důchodu, tak se akorát rozpočítají do delšího rozhodného období. Např. důchod přiznaný v roce 2023 se počítá z výdělků z let 1986 až 2022, důchod přiznaný v roce 2026 se bude počítat z výdělků z let 1986 až 2025. „Nově“ získané výdělky se pouze rozpočítají do delšího časového úseku a výši důchodu nijak zvlášť neovlivní.

Mnohem větší vliv na výpočet důchodu má růst koeficientů nárůstu všeobecného vyměřovacího základu a především růst redukčních hranic.