Vyplatí se dva roky před důchodem pracovat i za nižší plat?

Otázka:

Dobrý den, narodila jsem se 21.9.1957 a vychovala 2 děti. Jelikož jsem od 1.9.2015 na ÚP, chtěla jsem k 29.8.2016 odejít do předčasného důchodu. Dle doložených dokumentů mě vychází důchod 8.361 Kč. Dnes se mě naskytla příležitost nastoupit do práce na poloviční úvazek s výdělkem 10tis. hrubého. Na DPP tuto činnost vykonávat nejde. Chtěla bych vědět, jestli se vyplatí pracovat na poloviční úvazek a jít v řádném termínu 21.5.2018 do důchodu, když budu mít před důchodem tak nízký příjem. Sice bych pracovala o necelé 2 roky déle, ale s daleko menším příjmem. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Vyplatí se dva roky před důchodem pracovat i za nižší plat?

Pokud se budeme dívat pouze na výši důchodu, pak se to jistě “vyplatí”. Starobní důchod se počítá ze získaných dob pojištění a ze všech vyměřovacích základů (výdělků) získaných od roku 1986 do roku předcházejícímu roku přiznání důchodu. Zaměstnání za velmi nízký nízký plat v posledních dvou letech vám důchod nesníží právě proto, že se hodnotí výdělky za velmi dlouhé období (dnes už za 30 let a tato doba bude dále narůstat). Mnohem větší vliv na výši důchodu má krácení za předčasnost.

Nevím, kolik máte let pojištění a zda je váš výpočet důchod správný, ale pokud přijmu domněnku, že ano a budu počítat pouze se 40 lety pojištění (mohla byste mít i 42 nebo 43 let), měla jste průměrný měsíční výdělek (přesněji osobní vyměřovací základ) pouze necelých 11.300 Kč (aby vám vyšel důchod v částce, kterou uvádíte při krácení 7,2 % výpočtového základu). K žádnému zásadnímu poklesu by tedy výdělkem 10.000 Kč nedošlo.