Osobní vyměřovací základ se mi bez zaměstnání už navyšovat nebude?

Otázka:

Dobrý den. Do řádného důchodu mám jí 20.7.2025. Po ukončení pracovního poměru pro nadbytečnost 30.6.2023 jsem se přihlásil na úřad práce hned 3.7.2023. Protože jsem dostal od zaměstnavatele nakonec 8 odstupných platů, byl jsem odhodlán vzít si předčasný důchod k 31.7.2023 (kdy bych měl mít krácení 8 čtvrtletí (tedy o 8,4%). Ale na úřadu práce jsem se dozvěděl, že podporu v nezaměstnanosti mám možnost čerpat už po třech měsících. Odstupné, které jsem dostal navíc přes 3 měsíce (dle ZP), tedy další 5 platů je nezajímá. Takže jsem na důchodovém zatím jen podal uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění a čekám jak dopadne možný výpočet starobního důchodu v roce 2024. Mám tento dotaz: V současnosti mám osobní vyměřovací základ 47 376 kč. Předpokládám, že pokud bych zůstal v evidenci ÚP až do konce roku 2024 a nechal bych si výpočítat předčasný starobní důchod v roce 2025 s krácením jen o 2×90 dnů, získám do budoucího důchodu navýšení jen o uzavření započítaných 48 let pojištění (nyní cca 380 kč/každý rok). Ale osobní vyměřovací základ se bez zaměstnání už navyšovat nebude. Nebo se pletu? …a důchody v roce 2024 a 2025 bude ovlivňovat i něco jiného? Pro mě je zajímavé i to že podporu v nezaměstnanosti budu mít větší než v současnosti uznaný předčasný důchod a mohlo by se na mě vztahovat i v novele předčasných důchodů krácení za předčasnost na polovinu v roce 2025. Díky za každou radu. S pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Osobní vyměřovací základ se mi bez zaměstnání už navyšovat nebude?

Váš osobní vyměřovací základ (OVZ) se v dalších letech určitě měnit bude. Jak se důchod počítá, vysvětluji v tomto článku. V příštím roce (i v dalších) se zvýší všechny koeficienty nárůstu všeobecného vyměřovacího základu a tím i OVZ, který se z pomocí těchto koeficientů přepočítává. Koeficienty nárůstu všeobecného vyměřovacího základu slouží k tomu, aby se dříve získané výdělky přepočítaly na současnou hodnotu peněz a díky jejich růstu se hodnota dříve získaných výdělků zvýší.

Kromě zmiňovaných koeficientů se každoročně mění i základní výměra důchodu, která je ale pro všechny stejná, a především redukční hranice, jejichž růst má také zásadní vliv na výpočet důchodu v dalších letech. Už nyní vypadá, že výpočet roku 2024 bude výrazně lepší a totéž předpokládám i pro rok 2025 (ale je to jen odhad).