Jaký vyměřovací základ se počítá při evidenci na úřadu práce a nemoci v ochranné lhůtě?

Otázka:

Dobrý den.Pročetla jsem si hodně odpovědí co se týče vyměřovacího základu.Abych se přiznala,jsem z toho trochu zmatená.Měla bych dotaz a dám pro to jednoduchý příklad.Do roku 2018 jsem byla zaměstnaná.Vyměřovací základ za rok je pro lehké počítání 120 000 kč.V roce 2019 jsem půl roku marodila v ochranné lhůtě a půl roku byla na UP-na podpoře.Jestli to dobře chápu tak za rok 2019 důchodobé pojištění bych měla z celého tohoto roku 2019 jen započítáno 80% to znamená místo 365 dní jenom 292 dní.(Těch 73 dní co se nepočítá si musím doplatit pojištění?)Zajímalo by mě dále zda za těchto 292 dní je také vyměřovací základ(pokud ano-kolik kč.)a nebo zda vyměřovací základ za těchto 292 dní je 0 kč.Tím pádem by se do důchodu počítalo jen důchodové pojištění ale bez vyměřovacího základu.
Předem Vám děkuji za odpovědˇ

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jaký vyměřovací základ se počítá při evidenci na úřadu práce a nemoci v ochranné lhůtě?

Výpočet starobního důchodu ovlivňuji získané doby pojištění a vyměřovací základy od roku 1986. Přesný popis výpočtu důchodu je zde. Při výpočtu důchodu se odděleně počítají dvě skutečnosti:

Až následně se oba výpočty “spojí” a pokračuje se ve výpočtu důchodu.

Z výše uvedeného plyne, že výpočet doby pojištění (např. krácení náhradních dob na 80 %) nesouvisí s hodnocením vyměřovacích základů a opačně.

To, že je nějaká doba hodnocena na 80 % neznamená, že byste ji musela (dokonce i mohla) doplácet. To by si musel dobu pojištění doplácet každý, kdo byl někdy v životě na úřadu práce nebo marodil v ochranné lhůtě.

U vámi uváděných dob jste žádný vyměřovací základ (výdělek) nezískala, takže vám nemůže být zhodnocen. Vámi uváděné doby jsou ale vyloučenou dobou (co to je?). Ta nijak nesouvisí s výpočtem doby pojištění (proto to vysvětlení na začátku), ale souvisí s výpočtem osobního vyměřovacího základu.