Vyloučení dvou období při péči a současném výdělku

Otázka:

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na čistě teoretickou otázku:
Dá se zkombinovat u přiznání starobního důchodu vyloučená doba u člověka, který se staral např.10 let o osobu pobírající příspěvek na péči II. stupně?
Tento konkrétní člověk kromě péče ještě celých 10 let pracoval ale prvních 5 let za trojnásobek průměrné mzdy a dalších 5 let jen za minimální mzdu. Otázka tedy zní- dá se vyloučit při výpočtu výše důchodu jen druhá polovina této doby, která by výrazněji stlačovala výši důchodu dolů?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Vyloučení dvou období při péči a současném výdělku

Aby se doba péče hodnotila a tudíž aby bylo možné požádat o vyloučení této doby, musí být souběžné zaměstnání vykonáváno ve sníženém rozsahu – alespoň na 6 hodin denně.

Požádat o zhodnocení vyloučené doby, tj. vyloučit výdělky je pak možné vždy pouze za celé období – § 16 odst. 8 zákona č. 155/1995 Sb. V tomto § se totiž mimo jiné uvádí:

Postup podle věty první se týká pouze celého časového úseku, po který se doby uvedené ve větě první vzájemně kryjí.

Z výše uvedené vyplývá, že požádat o vyloučení dob můžete (splníte-li podmínku zkráceného pracovního úvazku) – pokud byste chtěl k jednotlivým obdobím přistupovat samostatně, musí mezi nimi být alespoň jeden volný den. Pak je možné jedno období vyloučit a druhé ne.

Pokud by zaměstnání s vyšší mzdou bylo vykonáváno na plný úvazek a zaměstnání s nižším výdělkem na zkrácený, bylo by vše nejjednodušší – péče by se hodnotila až z období se zkráceným úvazkem a toto (celé) období by šlo jednoduše vyloučit. Variant mě ale napadá mnoho, příp. napište bližší podrobnosti.