Vyloučená doba při odměně vyplacené v době trvání nemoci

Otázka:

Dobrý den,
letos odcházím do starobního důchodu. Při kontrole informativního osobního listu důchodového pojištění jsem zjistila, že nemám jako vyloučenou dobu označen 1 měsíc, ve kterém jsem měla vystavenou pracovní neschopnost-pracovní úraz. Neschopnost trvala od 15. 11.2006 do 12. 1. 2007. Dny za listopad 2006 a leden 2007 jsem měla ve vyloučené době označeny správně, prosinec 2006 vůbec. Na konci roku, v prosinci 2006, jsem obdržela odměnu Kč 4000,- za práci v druhém pololetí roku 2006. (Dostáváme pololetní odměny.)
Chtěla jsem se zeptat, zda má být prosinec v době trvání mé pracovní neschopnosti uveden ve vyloučené době roku 2006 nebo odměna negativně ovlivnila můj celkový příjem za rok 2006?
A v této souvislosti mě napadlo, že má kolegyně si občas přivydělává na rodičovské dovolené ,
plat má cca 3000,- až 5.000,- v měsíci, ve kterém pracuje. Bude mít tuto dobu označenou jako vyloučenou – péče o dítě do 4 let, nebo bude mít z tohoto příjmu vypočítaný důchod?
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Vyloučená doba při odměně vyplacené v době trvání nemoci

Vyměřovací základ má přednost před vyloučenou dobou – § 16 odst. 4 zákona č. 155/1995 Sb.. Pokud vám tedy v době, kdy jste byla celý kalendářní měsíc v dočasné pracovní neschopnosti (a totéž se týká i vaší kolegyně s péčí o dítě do čtyř let věku), byl zúčtován příjem zakládající účast na pojištění, má tento příjem (vyměřovací základ) přednost před vyloučenou dobou. Údaje na informativním osobním listu důchodového pojištění vycházejí z evidenčního listu důchodového pojištění, který vyhotovil váš zaměstnavatel (a podle všeho správně).

Při sepisování žádosti o důchod můžete požádat, aby místo tohoto příjmu došlo ke zhodnocení vyloučené doby – § 16 odst. 7 zákona č. 155/1995 Sb. ČSSZ pak bude při výpočtu důchodu postupovat tak, že vám za prosinec 2006 zhodnotí 31 dní vyloučené doby a roční vyměřovací základ sníží o 4000 Kč.

Otázka doplněna:

Dobrý den,

děkuji za rychlou , ale hlavně úplně jasnou odpověď. Jednoduše a kvalifikovaně vždy vysvětlíte daný problém.
S lepšími informacemi , které se týkají důchodů, jsem se nikde jinde nesetkala.

Děkuji

Mohla bych se ještě prosím zeptat, pokud bych trvala na vyloučené době za prosinec 2006 a požádala, aby místo příjmu došlo ke zhodnocení vyloučené doby , co k tomu budu potřebovat od zaměstnavatele a co od ČSSZ ?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Děkuji za pochvalu. Velmi si ji cením.

Na vaší OSSZ je k vyzvednutí formulář, který vám vyplní zaměstnavatel. Na něm uvede, jaký příjem byl v prosinci 2006 zúčtován, aby ho mohla ČSSZ odečíst. Samotný požadavek na uvedete přímo při sepisování žádosti o důchod.