V srpnu 2023 jsem podala Uplatnění nároku. Od 2. 5. 2022 jsem v evidenci úřadu práce a nedaří se mi sehnat odpovídající práci

Otázka:

Dobrý den,
Obracím se na Vás s prosbou o radu.
V srpnu 2023 jsem podala „Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění“. Nárok na řádný důchod mám v listopadu 2026, mám 2 děti. Celková doba pojištění činí 45 roků, VPZ cca 25.000 Kč.
Od 2.5.2022 jsem v evidenci úřadu práce a nedaří se mi v tomto věku sehnat odpovídající práci…
Rozhoduji se, jestli by pro mě nebylo výhodnější požádat na 3 roky o předdůchod (mám naspořeno dostatek finančních prostředků) a až od listopadu 2026 jít do řádného starobního důchodu.
Nebo raději mám nyní požádat o předčasný důchod s výplatou? A od jakého data mi v tomto případě bude důchod přiznán?
Děkuji moc, případně i za jiný Váš návrh, který by mi pomohl vyřešit moji situaci.
S pozdravem a přáním všeho dobrého

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V srpnu 2023 jsem podala Uplatnění nároku. Od 2. 5. 2022 jsem v evidenci úřadu práce a nedaří se mi sehnat odpovídající práci

Jak zde v důchodové poradně v těchto případech neustále opakuji, vše je otázkou návratnosti. Není možné říci, „co je výhodnější“, když nevíte, jak dlouho budete starobní důchod pobírat. Je to něco za něco. Vzdáte se výplat důchodů, které byste mohla cca tři roky pobírat (tj. přijdete o statisíce korun), ale přiznaný důchod bude poté vyšší. Pokud se dožijete vysokého věku, byl takový postup výhodnější. Pokud zemřete za pár let, výhodný takový postup nebyl.

Porovnání předdůchodu a předčasného důchodu mám v tomto článku. Myslím, že je z něj můj názor na předdůchod dostatečně patrný. Návratnost postupu s předdůchodem je z mého pohledu příliš dlouhá. To ale neznamená, že ji někdo nemůže akceptovat.

Ve vaší situaci bych požádal o předčasný důchod za „starých podmínek“, tj. s datem přiznán před 1. 10. 2023. Důchod vám bude přiznán od data, od kterého si o něj požádáte (Nejsem si jistý, zda tomuto dotazu rozumím?). Důchod sice bude hodně pokrácený, ale není možné koukat pouze na krácení, ale také na to, kolik peněz dostanete za tyto tři roky „navíc“ vyplaceno.