Mám nabídku od září 2023 pracovat na dobu určitou do srpna 2025. Mám požádat o předčasný důchod bez výplaty?

Otázka:

Dobrý den pane Maříku,
žádám Vás o radu, jak se nejlépe rozhodnout. Jsem narozena 21.3.1963, mám 2 děti, odpracováno 42 let. V současné době nepracuji, marodím v ochranné lhůtě, pobírám nemocenskou, která mi skončí cca v listopadu 2023, popř. i dříve. Na OSSZ jsem 8.června podala Uplatnění na dávku důchodového pojištění, takže mám do listopadu 2023 čas se rozhodnout co dál.
Mám nabídku od září 2023 pracovat na dobu určitou do srpna 2025. Původně jsem měla v plánu odejít letos v listopadu do předčasného důchodu dle „starých podmínek“. Nabídka práce změnila mé rozhodnutí, ale zároveň vyvolává spoustu otázek, jak se nejlépe rozhodnout.
1. Požádat o předčasný důchod bez výplaty dle starých pravidel a výdělečnou činností odmazávat krácení. Takto uvažuji i pro případ, že by mé zaměstnání skončilo dříve než za dva roky.
2. Nedělat vůbec nic, nastoupit do zaměstnání, po dvou letech zaměstnání jít na úřad práce a pak požádat o řádný důchod , na který mám nárok 21.11.2026.
3. Je možno původní formulář Uplatnění nároku na dávku…. zrušit a podat nový s datem 31.8.2023? To proto, abych získala delší čas na rozhodnutí, cca do února 2024.
Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám nabídku od září 2023 pracovat na dobu určitou do srpna 2025. Mám požádat o předčasný důchod bez výplaty?

V článku, ve kterém předběžně srovnávám výpočty roky 2023 a 2024 na příkladu vysvětluji, jak se dá pomocí evidence na úřadu práce a bez odložené výplaty předčasného důchodu, dosáhnout na nižší krácení než s výpočtovou zamítačkou (odloženou výplatou). Kdyby bylo rozhodování na mně a věděl bych, že budu moci cca ještě dva roky pracovat + využít ještě 11 měsíců pobírání podpory na úřadu práce, rozhodně bych postup s odloženou výplatou nevolil, protože jsem přesvědčen, že už výpočet roku 2025 bude daleko lepší, natož pak výpočet roku 2026. Z vámi popisovaných variant bych tedy zvolil tu druhou.

Je třeba ale vnímat i rizika – tím hlavním je možná změna v mimořádné valorizaci 2023, o které může rozhodnout Ústavní soud a tím výpočet roku 2023 zvýhodnit. Sama pak musíte uvážit, jaké je riziko, že nové zaměstnání skončí výrazně dříve než za dva roky.

Ano, uplatnění nároku můžete podat ještě jednou koncem srpna a tím se prodloužit čas na rozmyšlenou.