Bude se mi krácení „odmazávat“, nebo se u mě odsouvání nijak neprojeví, protože nevykonávám výdělečnou činnost?

Otázka:

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně krácení důchodu za předčasnost.
Moje doba pojištění je 39 let a nárok na starobní důchod mi vznikne 12.11.2025. Již od roku 2015, kdy jsem onemocněla, nevykonávám žádnou výdělečnou činnost a nejsem již ani v evidenci úřadu práce. Pobírám invalidní důchod 1. stupně. Vloni 30.11.2022 jsem podala „Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění“ a nyní se rozhoduji, zda požádat o předčasný starobní důchod. Potřebovala bych však vědět, kolik by dělal. Podle kalkulace ePortálu ČSSZ k 31.12.2022 by to bylo 19.277 Kč, přičemž krácení za 1 047 dní činí 4.409 Kč. Jak by to bylo s krácením dál? Bude se mi „odmazávat“ v závislosti na posouvání termínu odchodu do důchodu nebo se u mě odsouvání nijak neprojeví, protože nevykonávám výdělečnou činnost? Schůzku na OSSZ mám domluvenou na začátek dubna. Předem moc děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Bude se mi krácení „odmazávat“, nebo se u mě odsouvání nijak neprojeví, protože nevykonávám výdělečnou činnost?

Odmazávat krácení předčasného důchodu přiznaného bez výplaty je možné pouze výdělečnou činností, takže pokud si požádáte o předčasný důchod ke konci loňského roku, ale výplatu až od pozdějšího data, bude vám tento postup k ničemu, protože důchod k datu uvolnění bude stále stejný (+ proběhlé valorizace) jako by byl ke dni přiznání (ke konci roku 2022). Krácení bude stále stejné, ale zase budete mít nárok na mimořádné valorizace z roku 2022 a všechny následující (leden 2023, červen 2023 atd.).

Pokud si o předčasný důchod bez výplaty k loňsku nepožádáte, ale požádáte si o „běžný“ předčasný důchod s datem přiznání v roce 2023, bude krácení předčasného důchodu nižší, ale ve výsledku budete pobírat méně, protože vám nebudou náležet loňské mimořádné valorizace ani valorizace od ledna 2023.

Otázka doplněna:

Dobrý den, pane Maříku,

děkuji moc za Vaši odpověď ohledně krácení důchodu za předčasnost, pokud nevykonávám výdělečnou činnost.

Ještě bych měla doplňující dotaz a to k postupu při využití loňského tiskopisu „Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění“. Toto „Uplatnění“ jsem podala v listopadu 2022 z důvodu, že OSSZ neměla kapacity na přijetí řádné žádosti o předčasný důchod. Je to tak, že o důchod můžu nyní požádat pouze k aktuálnímu datu, tj. s výplatou až od tohoto data? Nebo je v tomto případě možnost podat žádost s výplatou zpětně k datu, kdy jsem podala „Uplatnění“?

S úctou a poděkováním za Vaši práci

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Tiskopis uplatnění nároku se v závěru roku 2022 používal právě právě proto, že na OSSZ neměli kapacitu vyřídit velký nápor klientů, kteří chtěli zažádat o předčasný důchod. Právě tento formulář vám zajišťuje možnost požádat o předčasný starobní důchod zpětně a to včetně jeho výplaty. Datum přiznání (a tím i datum výplaty) nemůže spadat před datum doručení formuláře „uplatnění nároku“ na vaši OSSZ.