Ukončení studia synů a nárok na sirotčí a vdovský důchod

Otázka:

Dobrý den, jsem vdova nar. 1972, ovdověla jsem v roce 2008, kdy mým synům bylo 11 a 9 let. Dodnes jsou studenty / 1. ročník denního studia SOU/ . Nicméně, kvůli docházce jim bylo dnes oznámeno, že do pátku musí přestoupit na jinou školu nebo že v pondělí bude jejich působení na stávající škole ukončeno. Jsem samoživitelka, pobírám měsíčně svůj vdovský důchod a hoši oba důchod sirotčí.
Kdybyste byli tak laskavi, mám na Vás tři zásadní dotazy:
1- Je možné, aby se synové zapsali na dálkové studium střední školy a nepřišli přitom o nárok na sirotčí důchod? Jestliže to možné je, jak by to bylo s mým vdovským důchodem? Měla bych na něj stále nárok? A v zaměstnání bych měla nárok na odečet dańového základu za neopatřené děti?
2- Jestliže je na žádnou školu už nevezmou / můžou si za to sami /, v dubnu jim nárok na sirotčí důchod a mně na vdovský náleží, myslím. Nicméně, jak by to bylo s přihlášením se na Úřad práce? Musí se hlásit hned ten den, aby nevznikl dluh na zdravotním pojištění nebo je to možné až v květnu, protože jim za duben bude vyplacen ještě důchod?
3- Jestliže oba zanechají studia a já tedy přijdu o vdovský důchod, když pak dostanou rozum v září a znovu do školy nastoupí, tak já znovu budu mít nárok na vdovský důchod, ale do budoucna už pak o něj přijdu, protože přerušili nepřetržité studium?
Moc Vám děkuji za drahocenný čas a odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Ukončení studia synů a nárok na sirotčí a vdovský důchod

1. Kdy náleží sirotčí důchod při různých formách studia vysvětluji v článku o sirotčím důchodu. Pokud by tedy synové nebyli výdělečně činní v rozsahu zakládajícím účast na sociálním pojištění, budou dále pobírat sirotčí důchod (a vy vdovský). Daňovým otázkám nerozumím – zabývám se pouze důchody.

2. Opět, nejsem odborník na zdravotní pojištění, zabývám se pouze důchody. Sirotčí důchody a váš vdovský vám nebudou náležet od následující splátky důchodu po skončení studia. Pokud tedy bude studium skončeno k 7. 4. 2017 a vy máte splatnost důchodů osmého a později, nárok na důchody v dubnu již mít nebudete. Myslím, že spekulace, jestli se na úřad práce přihlásit v dubnu nebo květnu nejsou na místě (stačit by měl květen). Ať se na úřad práce přihlásí ihned po skončení studia.

3. Za jakých podmínek vzniká nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu, vysvětluji v tomto článku. Po opětovném přiznání vdovského důchodu v září letošního roku, by se na vás pro případnou další obnovu stahovaly současné podmínky. Zda je splníte, není v současné době možné takto dopředu předjímat.