Dálkové studium střední školy a sirotčí důchod

Otázka:

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na tuto otázku.
zda budu nadále pobírat sirotčí důchod, když bych přešla z denního studia na dálkové stududium na soukromé střední obchodní škole ( stránky školy eMaturant.cz provozovatelem je Soukromá obchodní akademie s.r.o. Žatec. Také jestli mi dají potvrzení o studiu, abych to mohla poslat na ČSSZ, tato škola se platí).
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dálkové studium střední školy a sirotčí důchod

Aby se ke studiu na střední škole mohlo přihlížet při hodnocení nezaopatřenosti dítěte, musí být uvedena v Rejstříku škol a školských zařízení. Uvedená škola zde zveřejněna je. Za jakých podmínek je nárok na sirotčí důchod při dálkovém studiu, vysvětluji v základním článku o sirotčím důchodu:

Nárok na sirotčí důchod má sirotek i v případě kombinovaného nebo dálkového studia. V tomto případě však nesmí vykonávat činnost zakládající účast na sociálním pojištění (zaměstnání, ze kterého se platí sociální pojištění) nebo pobírat podporu v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Účast na sociálním pojištění nezakládá např. dohoda o provedení práce s výdělkem do 10.000 Kč měsíčně vč. nebo dohoda o pracovní činnosti s výdělkem nižším než 3.000 Kč měsíčně (u dohody o pracovní činnosti však toto neplatí ve všech případech).