Sirotčí důchod: Stačí doložit potvrzení o přijetí ke studiu?

Otázka:

Dobrý den, pobírám sirotčí důchod a studuji na střední škole. Je možné přestoupit na jinou školu od 1. září a ukončit studium na stávající škole, tak aby mi nezastavili peníze? Pokud už mám v ruce papír o přijetí ke studiu? Nebo při změně školy mi zastaví peníze?

Odpověď:

Sirotčí důchod: Stačí doložit potvrzení o přijetí ke studiu?

Potvrzení o přijetí na jinou střední školu k doložení nezaopatřenosti dítěte, což je podmínkou pro trvání nároku na sirotčí důchod, nestačí. Musíte ČSSZ doložit potvrzení o studiu.

Na to, zda ČSSZ zastaví od září výplatu sirotčího důchodu vám však neumím dát jasnou odpověď – ČSSZ v tomto směru nepostupuje jednotně a někdy výplatu sirotčího důchodu zastaví a někdy ne (a nezáleží na tom, zda přecházíte na jinou školu). Dost záleží na tom, jak má ČSSZ zadáno vaše studium ve svém systému – pokud by měli zadáno, že máte studovat např. ještě další rok, sirotčí důchod by zastavovat nemuseli. Rozhodně to ale není pravidlem. Nejlepší, co můžete udělat, je ihned na začátku roku doložit potvrzení o studiu na nové střední škole vč. potvrzení o ukončení studia na stávající škole (ČSSZ by ho mohla dodatečně vyžadovat a to vy vyřízení zbytečně zdrželo).