Ukončení neschopenky při zvýšení invalidního důchodu

Otázka:

Dobrý den, v roce 2015 mi byl přiznán invalidní důchod 1. stupně. Důchod byl vypočten na 4738 Kč. V roce 2016 jsem absolvoval KLP, kde byl učiněn závěr, že další KLP se jeví jako nepřínosné. V roce 2018 se můj zdravotní stav zhoršil a odborní lékaři mi doporučují zažádat si o 3.stupeň invalidního důchodu, chtěl bych se zeptat, kolik by činil 3.stupeň invalidního důchodu a jelikož budu tou dobou v pracovní neschopnosti, do jaké doby od přiznání 3.stupně invalidního důchodu, musím ukončit pracovní neschopnost a jestli mi bude plný invalidní důchod vyplácen až po skončení neschopenky, nebo okamžikem přiznání. Má neschopenka je spojená s onemocněním, na které by mi byl uznán plný invalidní důchod. Dále si chci zažádat o průkaz ZTP, ale nikde na internetu nemohu najít vyhlášku, podle které se posuzuje nárok na průkaz ZTP, poradíte mi i v této oblasti. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Ukončení neschopenky při zvýšení invalidního důchodu

Jak vyplývá z mé předchozí odpovědi, bylo by vhodnější uvádět aktuální výši důchodu. Invalidní důchod pro invaliditu III. stupně by činil 10.122 Kč. Výpočet je vysvětlen zde.

Ukončit dočasnou pracovní neschopnost byste musel 30. dnem od jednání na lékařské posudkové službě. K ukončení dočasné pracovní neschopnosti by došlo i při zvýšení pouze na II. stupeň invalidity – § 59 odst. 2 zákona č. 187/2006 Sb. Invalidní důchod by ale byl zvýšen od data změny stupně invalidity, které stanovuje posudkový lékař (tedy zpětně). Tato situace s sebou nese riziko vzniku přeplatku na nemocenském, protože v případě zpětného (za delší dobu) zvýšení stupně invalidity na III. stupeň by došlo ke zkrácení podpůrčí doby nemocenského na 70 dní.

Pěkně zpracované informace vč. příslušného čísla vyhlášky naleznete na portálu MPSV.