Trvalé přiznání invalidního důchodu

Otázka:

Dobrý den,
mám dotaz ohledně invalidního důchodu 1. stupně. Byl mi přiznán od května 2013. Kontrolní lékařská prohlídka byla stanovena za rok. Po roce mi přišlo vyjádření od posudkové lékařky (aniž bych se zúčastnila osobně kontroly), na základě lékařských nálezů, které nejsou dobré, že invalidní důchod 1. stupně zůstává a že kontrolní lékařskou prohlídku nepožaduje a plné obnovení pracovních schopností nepředpokládá. Je mi přes 50 let. Znamená to, že 1. stupeň invalidity mám přiznán trvale, nebo mne mohou zase předvolat na kontrolu? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Trvalé přiznání invalidního důchodu

Zda a kdy bude provedena další kontrolní lékařská prohlídka se invalidním důchodcům nesděluje – resp. často sděluje, ale nemělo by se sdělovat. Z toho, jak svoji situaci popisujete je pravděpodobně, že vám byl invalidní důchod skutečně přiznán trvale.

To, že je důchod přiznán trvale, neznamená, že v budoucnu nesmí být kontrola provedena. Znamená to, že nyní není další kontrola zdravotního stavu naplánována a nepočítá se s ní. Že by poté byla další kontrola provedena, se sice stává velmi zřídka, ale stát se to může.