Pokud mám invaliditu uznanou trvale, může mi být při zvýšení zrušen trvalý stav?

Otázka:

Dobrý den dlouhodobě pobírám častecný invalidní důchod 1 stupně a to na trvalo.V soucasné době jsem dlouhodobe nemocna posudkový lekař mi doporucil zazádat si o zmenu stupně z 1 na 2 stupeň.Jde mi o to zdali mi muže být pokud mi bude uznan 2 stupen zrusen trvalý stav pobirani duchodu .Moc dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud mám invaliditu uznanou trvale, může mi být při zvýšení zrušen trvalý stav?

Stanovení platnosti posudku o invaliditě, tj. zda a za jak dlouho má být provedena další kontrolní lékařská prohlídka (KLP), je na posudkovém lékaři. Pokud si požádáte o změnu výše invalidního důchodu, vyvoláte tím mimořádnou KLP a je pak na novém posouzení zdravotního stavu posudkovým lékařem, zda invaliditu uzná i nadále trvale, nebo stanoví platnost posudku do určitého data. To, že máte nyní invalidní důchod přiznán trvale, neznamená, že by vám nově nemohla být stanovena další KLP. Další KLP může být stanovena, i když byste byla i nadále invalidní v I. stupni.

Pokud jste měla přiznán částečný invalidní důchod před rokem 2010, pak se vám výše invalidního důchodu při zvýšení na II. stupeň invalidity nezmění z důvodů popsaných zde.