Synovi byla zamítnuta žádost o invalidní důchod, protože nezískal ani den pojištění

Otázka:

Dobrý den.žádali jsme u syna 18 let o tzv.Důchod z mládí,bohužel ač posudková lékařka vydala posudek na stupen 2 trvale,byl zamítnut,Opomněli mi totiž na OSSZ sdělit,že musí mít aspon jeden den pojištění.Okamžitě jsme po nabytí právní moci zamítnutí vše napravili a žádali znovu.Bohužel.Znovu zamítnutí z důvodu toho,že na posudku jenž byl stejný zůstalo původní datum vzniku invalidity,tedy to před registrací na úřadu práce.Nyní netuším co dělat dál,Další žádost evidentně dopadne stejně,bude zamítnuta a syn mi zůstane bez důchodu.To původní pochybení,tedy nesdělení mi důležité informace ze strany OSSZ v tom udělalo hrozný zmatek a bohužel asi bylo fatální.Otázka zní co s tímhle dál.je nějaká jiná možnost nebo syn zůstane navždy bez peněz?Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Synovi byla zamítnuta žádost o invalidní důchod, protože nezískal ani den pojištění

Spíš než podávat novou žádost o důchod bych jako vhodnější řešení viděl podání námitky s požadavkem na změnu data vzniku invalidity k datu, kdy váš syn získal jeden den doby pojištění. To bych vám doporučil i nyní, pokud ještě můžete námitku podat.

Pokud syn studoval nějakou střední školu (stačí i „praktickou“), je třeba tuto skutečnost doložit, protože i studiu, je pro tento účel dobou pojištění.

Jestliže nebudete úspěšní ani s námitkou ani s doložením další doby (studia), získal by váš syn nárok na invalidní důchod, pokud by získal dva roky pojištění – § 40 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb.