Starobní důchod – pracovní neschopnost

Otázka:

Dobrý den přeji, ráda bych se zeptala, jak spolu souvisí starobní důchod a nemocenská. Stále pracuji, i když už asi pět let pobírám starobní důchod. Pracovní neschopnost mi byla přiznána v prosinci loňského roku. Jak dlouho můžu marodit, abych měla nárok na nemocenskou? Děkuji.

Odpověď:

Starobní důchod – pracovní neschopnost

I poživatel starobního důchodu, který vykonává výdělečnou činnost, která zakládá účast na nemocenském pojištění, může být v dočasné pracovní neschopnosti. Délka pobírání nemocenských dávek je však u starobního důchodce zákonem omezena.

V případě dočasné pracovní neschopnosti starobního důchodce vyplácí v intencích zákona o nemocenském pojištění prvních 14 dní zaměstnavatel tzv. náhradu mzdy. Od 15. dne pracovní neschopnosti začíná okresní správa sociálního zabezpečení vyplácet nemocenskou. Nemocenskou je možné vyplácet po dobu trvání tzv. podpůrčí doby. Ta je však u starobního důchodce zkrácena na 70 dní. Celkem jde tedy o 84 dní pracovní neschopnosti, po které máte nárok nejdříve na náhradu mzdy a poté na nemocenskou. Další informace naleznete v článku Pracující důchodce a pracovní neschopnost.

Upozorňuji, že starobní důchodce nemůže tzv. marodit v ochranné lhůtě. Nemá tedy nárok na výplatu nemocenské po skončení pracovního poměru.

Zákonná úprava:
§ 28 odst. 1 zák. č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění:

Nemocenské se poživateli starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně vyplácí od 15. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo od 15. kalendářního dne nařízené karantény po dobu nejvýše 70 kalendářních dnů, nejdéle však do dne, jímž skončila doba zaměstnání…