Nemocenská u starobního důchodce

Otázka:

Dobrý den, jsem ve starobním důchodu a současně pracuji na smlouvu. Na začátku letošního roku, jsem pro náhlou mozkovou příhodu začal marodit na neschopenku. Nyní mi ji chtějí ukončit, i když stále nejsem v pořádku. Mohl bych požádat o vysvětlení oč se tedy v podstatě jedná nebo jak mám postupovat dále? Mnohokrát děkuji za vaši odpověď a čas věnovaný mému dotazu.

Odpověď:

Nemocenská u starobního důchodce

Snaha ukončit vám pracovní neschopnost zřejmě souvisí s ustanovením § 28 odst. 1 zákona o nemocenském pojištění, které nám mj. říká:

Nemocenské se poživateli starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně vyplácí od 15. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo od 15. kalendářního dne nařízené karantény po dobu nejvýše 70 kalendářních dnů, nejdéle však do dne, jímž skončilo zaměstnání, jde-li o zaměstnance,popřípadě skončilo pojištění, jde-li o osobu samostatně výdělečně činnou nebo o zahraničního zaměstnance; v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 se nemocenské poživatelům těchto důchodů vyplácí od 22. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo od 22. kalendářního dne nařízené karantény po dobu nejvýše 63 kalendářních dnů…

Zjednodušeně řečeno, jako zaměstnaný starobní důchodce můžete pobírat “nemocenskou” nejdéle 84 dní – 21 dní platí náhradu mzdy zaměstnavatel a od 22. dne platí 63 dní nemocenské OSSZ.
Po uplynutí této podpůrčí doby, můžete v dočasné pracovní schopnosti zůstat, nebudete však již dostávat nemocenskou.