Snížení invalidního důchodu, kontrola zdravotního stavu, nemocenská

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Mám přiznaný důchod 3. stupně. Pobírám jej od února 2013. Je pravda, že od 13. splátky invalidního důchodu se důchod snižuje? Proč? Také bych se ráda zeptala, zda se po 1 roce musí chodit na přezkoumání zdravotního stavu k posudkovému lékaři. Prosím ještě o odpověď také k tomu, když onemocním a budu na nemocenské, zaměstnavatel mi při mém důchodu zastaví vyplácení nemocenských dávek a nezaplatí mi ani korunu? Budu tedy pobírat jen invalidních důchod stanovený zákonem a nemocenskou od zaměstnavatele žádnou? Podotýkám, že jsem nucena pracovat na 8 hodin, zaměstnavatel mi nechce umožnit zkrácení pracovní doby ani na 6 hod. prý si musím vybrat, zda budu na invalidním důchodu doma nebo na 8 hodin v práci. Zároveň mám strach, že se blíží roční doba, budu muset na OSSZ a odeberou mi důchod, když zjistí, že pracuji 8 hod denně.  Nevím, co mám dělat. Jistota, že mi neseberou důchod, není a pracovat na méně hodin mi v práci nedovolí. Bohužel však kvůli hypotéce na výběr moc nemám. Myslela jsem, že mi dovolí alespoň částečný úvazek, abych svoji nemoc zvládala, rezolutně jsem však narazila na neochotu. Prosím, poraďte mi. Děkuji.

Odpověď:

Snížení invalidního důchodu, kontrola zdravotního stavu, nemocenská

Vidím, že informace o invalidním důchodu máte trošku popletené, takže si je pojďme vysvětlit.

Snížení důchodu od 13. splátky

Pokud vám byl invalidní důchod přiznán letos v únoru, k žádnému snížení od 13. splátky důchodu nedochází. Zřejmě jste v si tuto informaci spletla se situací popsanou v tomto příspěvku. Ke snížení invalidního důchodu třetího stupně až od 13. splátky důchodu dochází u invalidních důchodců, kteří měli přiznáný plný invalidní důchod před rokem 2010 a při první kontrolní lékařské prohlídce po roce 2009 u nich došlo ke snížení stupně invalidity – mají tedy vyplácen důchod v původní výši ještě jeden rok. Toto se vás však netýká a nikdy týkat nebude.

Kontrola zdravotního stavu po jednom roce

O tom zda a kdy bude provedena kontrola zdravotního stavu rozhoduje posudkový lékař. Zpravidla se kontrola provádí jednou za jeden až tři roky. K podrobení se vyšetření budete vyzvána příslušnou OSSZ. S tím nic nenaděláte.

Nemocenská u poživatelů invalidního důchodu 3. stupně

Invalidní důchodci pobírající 3. stupeň invalidity, mají nárok na výplatu náhrady mzdy po dobu prvních 21 dnů nemoci (od roku 2014 se bude náhrada mzdy vyplácet 14 dní) a dále na nemocenskou po dobu 63 dní (v roce 2014 – 70 dní). Podpůrčí doba je tedy u těchto osob značně pokrácena, ale nárok na nemocenskou máte.

Vůle zkrátit vám pracovní dobu závisí opravdu pouze na zaměstnavateli a na jeho ochotě k dohodě.