Pojištění a nemocenská invalidního důchodce

Otázka:

Dobrý den, pobírám invalidní důchod 3.stupně, chtěla bych se prosím zeptat, nastoupila jsem do práce na dobu neurčitou, pracovní činnost činí 25 hodin týdně. Při zhoršení zdravotního stavu bych šla na nemocenskou. Platí mi zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění. A nebo to platí za mě stát. Bylo mi řečeno, že kdybych šla na 15 hodin týdně tak by se mi nevyplatilo jít na nemocenskou. Nic bych nedostala. A ani pro zaměstnavatele by to nebylo výhodné.
Děkuji za informaci

Ještě mám prosím jeden dotaz. Jaké zaměstnání je nejlepší pro 3.st. invalidity, je lepší jít na pracovní poměr 4 -5 hodin denně (20 – 25 hodin týdně) a nebo jít na brigádu nebo dohodu o provedení činnosti. Pracovní poměr se počítá do
starobního důchodu?
Děkuji moc za informace.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pojištění a nemocenská invalidního důchodce

Výdělečná činnost invalidních důchodců v jakémkoliv stupni invalidity není zákonem omezena. Můžete pracovat, jak uznáte za vhodné. Různé druhy zaměstnání se nedají hodnotit jako nejlepší pro invalidní důchodce. Pracovní poměr obecně pro zaměstnance přináší vyšší ochranu než práce na dohodu. Bližší informace o zaměstnání invalidních důchodců naleznete v tomto článku:

https://www.naseduchody.cz/vydelecna-cinnost-invalidnich-duchodcu.html

K zdravotnímu a sociálním pojištění důchodců také máme celý článek:

https://www.naseduchody.cz/socialni-a-zdravotni-pojisteni-duchodce.html

Pokud vykonáváte výdělečnou činnost zakládají účast na pojištění, zaměstnavatel ho samozřejmě platit musí také a to i přesto, že jste pojištěná z důvodu pobírání invalidního důchodu.

K nemocenské invalidního důchodce:

https://www.naseduchody.cz/duchodce-nemocenska.html

Nemocenská nemá nic společného s odpracovanými hodinami. Záleží na tom, zda vykonávaná činnosti zakládá účast na nemocenském pojištění (a v důsledku na sociálním pojištění) a poté na výši výdělku, který ovlivňuje výši nemocenské. To, zda pracujete na 15 nebo 25 hodin nijak nerozhoduje.